Trwa ładowanie...
d1rcozq

BIEC: WRP spadł o 0,2 pkt w sierpniu, dalsza poprawa na rynku pracy

Warszawa, 31.08.2016 (ISBnews) - Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) - informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia - spadł w sierpniu br. o 0,2 pkt m/m, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie.

Share
d1rcozq

"Tym samym utrzymuje się tendencja do dalszego spadku wartości wskaźnika, choć tempo tych zmian jest w ostatnich miesiącach nieco niższe od tego odnotowanego na przełomie roku. Wynika to najprawdopodobniej ze stopniowego wygasania czynników sezonowych korzystnych dla rynku pracy. Mimo to, nadal pozytywny wpływ na skalę bezrobocia ma zmniejszający się napływ nowych bezrobotnych rejestrujących się w PUP-ach" - czytamy w raporcie.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika - sześć zmierza ku spadkowi, co oznacza pozytywne prognozy do rynku pracy.

W raporcie BIEC-a podkreślono, że widoczne są pozytywne zmiany związane z malejącą liczbą nowych bezrobotnych. W lipcu br. liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych zmalała o ponad 35 tys. osób (spadek ok. 18%) i w ujęciu absolutnym po raz ostatni tak niewielki napływ bezrobotnych odnotowano blisko 20 lat temu.

d1rcozq

Wciąż maleje agregatowa kwoty wypłacanych zasiłków dla bezrobotnych - nieustannie od września 2015 roku.

Menedżerowie przedsiębiorstw przemysłowych ostrożne prognozują tendencje dotyczące wielkości zatrudnienia.

"W lipcu ponownie, choć nieznacznie i w mniejszym stopniu niż przed miesiącem, przeważyła liczba przedsiębiorstw prognozujących spadek liczby pracowników. Zwolnienia zapowiadane są przez jednostki małe (do 49 pracujących), średnie i duże zapowiadają wzrost zatrudnienia, przy czym większe zmiany przewidują jednostki duże" - czytamy w komunikacie.

Redukcje zatrudnienia zapowiada branża odzieżowa, poprawę w strukturze zatrudnienia - branża meblarska.

(ISBnews)

d1rcozq

Podziel się opinią

Share
d1rcozq
d1rcozq