BIEC: WRP spadł o 0,4 pkt, niewielka poprawa na rynku pracy

Warszawa, 02.03.2015 (ISBnews) - Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia, spadł o 0,4 pkt do 81,9 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Analitycy zwracają uwagę na poprawę na rynku pracy, wiele jednak będzie zależało od ogólnej koniunktury.

02.03.2015 | aktual.: 02.03.2015 09:23

"Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia w lutym ponownie zmalał. Skala spadku jednak znacząco zmniejszyła się i była blisko dwukrotnie niższa niż w styczniu br. Pomimo przewagi czynników pozytywnie wpływających na rynek pracy ich siła oddziaływania jest obecnie nieco słabsza niż w II połowie ub. roku. Utrwalenie poprawy na rynku pracy uzależnione jest od ogólnego stanu koniunktury gospodarczej w kraju a ta pozostaje pod silnym wpływem sytuacji w naszym najbliższym otoczeniu" - czytamy w raporcie.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika 5 oddziałuje w kierunku spadku jego wartości, a tym samym prognozuje poprawę sytuacji na rynku pracy.

Jak zaznacza BIEC w styczniu w urzędach pracy zarejestrowało się o 35 tys. mniej bezrobotnych, co daje spadek na poziomie nieco ponad 16% w ujęciu miesięcznym. W dłuższej perspektywie, tj. od marca ub. roku napływ nowych bezrobotnych do urzędów pracy pozostawał na zbliżonym poziomie.

"Maleje również liczba bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy. Proces ten obserwujemy niemal nieprzerwanie od jesieni 2013 roku, zaś w ostatnich miesiącach przybrał on na sile. Utrzymuje się natomiast tendencja do wzrostu liczby bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Zmiany w istotnym stopniu dotyczą długotrwale bezrobotnych, bezrobotnych do 25 roku życia oraz bezrobotnych powyżej 50 roku życia" - czytamy dalej w komunikacie.

Według BIEC ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym uległ poprawie zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym. Z kolei, oceny ogólnej sytuacji gospodarczej kraju nie uległy zmianie w ujęciu miesięcznym. W efekcie menedżerowie przedsiębiorstw przemysłowych formułowali ostrożne prognozy dotyczące wielkości zatrudnienia. Nieznacznie wzrosła przewaga odsetka przedsiębiorstw planujących redukcję zatrudnienia nad tymi, którzy przewidują wzrost liczby zatrudnionych.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)