Trwa ładowanie...
d4d7iqc

BIEC: WWK nie zmienił się m/m w VIII, brak impulsów do wzrostu gospodarczego

Warszawa, 26.08.2016 (ISBnews) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w sierpniu nie zmienił się wobec poprzedniego miesiąca i wyniósł 162,2 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. BIEC zaznacza, że jest to 10-sty miesiąc, gdy wartości wskaźnika oscylują w okolicach 160 pkt.

Share
d4d7iqc

"To już dziesiąty miesiąc, gdy wartości wskaźnika oscylują wokół poziomu 160 pkt. Tempo wzrostu gospodarczego ustabilizowało się w okolicach 3% w skali roku i jak do tej pory nie pojawiły się impulsy, które mogłyby ten wzrost przyspieszyć. Nawet jeśli w drugiej połowie br. rosnące wynagrodzenia i poprawa na rynku pracy spowodują wzrost spożycia indywidualnego i przyspieszą nieco tempo wzrostu PKB, to z punktu widzenia trwałości tego wzrostu - efekt będzie krótkotrwały" - czytamy w raporcie.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika w sierpniu br. dwie wzrosły w stosunku do wartości sprzed miesiąca, dwie nie zmieniły się i cztery uległy pogorszeniu, czytamy dalej.

Po raz kolejny osłabło tempo napływu nowych zamówień do sektora przetwórstwa przemysłowego, zarówno w przypadku zamówień eksportowych, jak i wewnętrznych. Biuro podkreśla, że produktywność sektora przetwórczego pogarsza się od początku roku. i wobec grudnia ub. roku spadła o ok. 10%.

d4d7iqc

Eksperci wskazują, że nastroje menedżerów przedsiębiorstw dotyczące rozwoju ogólnej sytuacji gospodarczej nie zmieniają się od ponad dwóch lat, jednakże uległy pewnemu pogorszeniu wobec poprzedniego miesiąca. Połowa spośród badanych spodziewa się poprawy ogólnej sytuacji w gospodarce, zaś druga połowa jej pogorszenia, lecz BIEC zaznacza, że od kwietnia br. systematycznie ubywa optymistów.

(ISBnews)

d4d7iqc

Podziel się opinią

Share
d4d7iqc
d4d7iqc