Trwa ładowanie...

BIK wydaje zaświadczenia. Za takim papierkiem dostaniesz tańszy kredyt

BIK Pass można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej BIK. Można go przygotować w postaci, która nie ujawni wrażliwych danych finansowych, jeśli zainteresowany sobie tego nie życzy. Znajdują się na nim dane osobowe, ocena punktowa i gwiazdkowa wiarygodności kredytowej oraz status spłat. Posiadanie czterech i pięciu gwiazdek mówi o tym, że klient terminowo spłaca kredyty, nie posiada ich przesadnie dużo oraz w umiarkowany sposób korzysta z dostępnych limitów.

Share
BIK wydaje zaświadczenia. Za takim papierkiem dostaniesz tańszy kredyt
Źródło: Open Finance
d1d4ber

Korzystniejsze warunki kredytowe klientom z cztero- i pięciogwiazdkową oceną na BIK Passie oferują już BGŻ i Getin Noble Bank oraz TU Open Life i TU Europa.

W BGŻ na pierwszy ogień poszła pożyczka gotówkowa z 9 proc. oprocentowaniem i 5 proc. prowizją, ze stałą ratą do 8 lat. Bank oferują ją cztero- i pięciogwiazdkowym klientom. Getin Noble Banku osobom z min. 544 pkt scoringu udzieli kredytu bez prowizji. Posiadacze 5 gwiazdek na BIK Passie będę mieli niższe od standardowego o 1 pkt. proc. oprocentowanie limitu kredytowego oraz lepsze warunki na karcie kredytowej. Starając się zniżki ważne jest dopilnowanie wymaganej w poszczególnych instytucjach aktualności raportu. Może to być np. okres dwóch tygodni albo miesiąca.

d1d4ber

BIK do premiowania BIK Passu zachęca kolejne instytucje finansowe. Obecnie ocenę wiarygodności kredytowej przygotowywaną przez BIK wykorzystuje około 40 banków.

Przedstawiciele BIK nie ukrywają, że inspiracją do stworzenia certyfikatu wiarygodności kredytowej był dla nich rynek amerykański. Dla wchodzących w dorosłe życie Amerykanów dbałość o wiarygodność finansową jest jednym z priorytetów. Procentuje zarówno w bankach, jak i w firmach ubezpieczeniowych, gdzie wiarygodnym taniej oferuje się m.in. ubezpieczenia komunikacyjne. Dostrzegalna jest bowiem zależność między szkodowością a rzetelnością finansową. Łatwiej również wynająć mieszkanie.

7 mln osób na 5 gwiazdek

W Polsce 5 gwiazdkowe scoringi, które mogłyby przynieść ich posiadaczom finansowe korzyści ma obecnie 7 mln osób z 22 mln zarejestrowanych w BIK (122 mln historii kredytowych). Akcja poza realnymi korzyściami dla kredytobiorców ma mieć również efekt edukacyjny – przekonać Polaków do większej dbałości o wiarygodność finansową i pokazać pozytywną stronę istnienia w bazach BIK. Wielu osobom BIK wciąż, bowiem kojarzy się negatywnie jako czarna lista dłużników, niespłacających zobowiązań kredytowych.

Dzieje się tak m.in. dlatego, że osoby, które mają dobrą historię kredytową i wysoki scoring w BIK przeważnie zupełnie się nim nie interesują. BIK duże emocje i zainteresowanie budzi natomiast wśród tych, którzy nadszarpnęli swoją wiarygodność finansową i ze względu na złą historię kredytową oraz niską ocenę spotykają się z odmową pożyczenia pieniędzy. Gdy odejdą z kwitkiem z kilku banków zaczynają sprawdzać swoją sytuację w BIK, a potem bombardują Biuro żądaniami wyczyszczenia złych wpisów i podniesienia oceny punktowej. Oczekują również porad co zrobić, aby podwyższyć ocenę o 50, 100 czy 150 punktów, dopytują czy warto spłacić lub zamknąć kartę kredytową, skonsolidować kredyty czy też zrezygnować z jednego lub drugiego limitu w koncie. BIK takich rad jednak nie udziela. Informuje jedynie, że o scoringu decydują cztery elementy: posiadane limity kredytowe i ich wykorzystanie (oby nie nadmierne), aktywność kredytowa (liczba uruchomionych kredytów, oby nie za dużo), jakość spłat oraz wnioskowanie (szkodzą
liczne zapytania o kredyty konsumpcyjne, ale już nie o mieszkaniowe). Ogromne znacznie ma moment pobrania oceny, bo zarówno pozytywny jak i negatywny wpływ konfiguracji wymienionych elementów zmienia się w zależności od czasu jaki upłynął od poszczególnych zdarzeń.

d1d4ber

Należy też zdawać sobie sprawę, że nie każdy otrzyma scoring i gwiazdki. Aby go uzyskać trzeba być kredytobiorcą, lub współkredytobiorcą (poręczenie nie wystarcza), rachunek kredytowy obsługiwać co najmniej pół roku. Jeśli spłata się zakończyła to nie powinno to być dalej niż pół roku temu. Oceny punktowej i gwiazdkowej nie będzie też jeśli kredyt nie jest obsługiwany.

Ponad 500 rejestracji dziennie

Ile osób skusi się na BIK Pass i spojrzenie na swoje konto w BIK, Biuro nie prognozuje, podaje jedynie, że na bezpłatne ofertę dostępu m.in. do BIK Passa reaguje ponad 500 osób dziennie, co dawałoby 15 tys. osób miesięcznie. Dla porównania w ostatnich 12 miesiącach w BIK sprawdziło się ok. 70 tys. osób.

Obecnie w ramach promocji wszystkie usługi BIK oferowane klientom indywidualnym można będzie testować za darmo przez 60 dni od pierwszej rejestracji. Poza BIK Passem klienci mogą bezpłatnie sprawdzić np. Profil Kredytowy Plus, a także Alerty SMS-owe chroniące przed wyłudzeniami kredytów i informujące o zgłoszonych przez banki opóźnieniach w spłacie rat kredytowych swoich i poręczonych. Po okresie próbnym można przejść na bezpłatne konto podstawowe lub kosztujące rocznie 79 zł konto premium. W tym pierwszym każdy kolejny BIK Pass kosztuje 23 zł, w drugim koncie w pakiecie są trzy raporty BIK Pass bez dopłat.

Halina Kochalska
Open Finance

d1d4ber

Podziel się opinią

Share
d1d4ber
d1d4ber