Trwa ładowanie...
dqib7hn

Bioton finalizuje sprzedaż udziałów w Bioton Wostok (opis2)

21.5.Warszawa (PAP) - Bioton finalizuje sprzedaż udziałów w Bioton
Wostok, zamknięcie transakcji planowane jest na czerwiec. Dzięki
m.in wpływom z tej transakcji zadłużenie...

Share
dqib7hn

21.5.Warszawa (PAP) - Bioton finalizuje sprzedaż udziałów w Bioton Wostok, zamknięcie transakcji planowane jest na czerwiec. Dzięki m.in wpływom z tej transakcji zadłużenie spółki ma w 2009 roku zmniejszyć się do 164 mln zł z 444 mln zł na koniec 2008 r. i do zera na koniec przyszłego roku.

Strategia spółki na lata 2009-2012 zakłada współpracę przy sprzedaży insuliny i innych produktów z dużymi firmami farmaceutycznymi. Bioton rozważa sprzedaż fabryk w Izraelu i Indiach.

"Bioton jest w trakcie finalizacji sprzedaży 38 proc. udziałów w Bioton Wostok. Cena została już ustalona. Zamknięcie tej transakcji planowane jest na czerwiec" - powiedział na konferencji prasowej prezes spółki Janusz R. Guy.

dqib7hn

Wpływy z tej transakcji oraz środki z emisji mają pozwolić na zmniejszenie zadłużenia spółki.

"Do końca roku chcemy zmniejszyć zadłużenie z 444 mln zł na koniec 2008 roku do 164 mln zł i do zera w przyszłym roku" - dodał.

"Środki na zmniejszenie tegorocznego zadłużenia pochodzić będą głównie z pozyskanych środków z podniesienia kapitału i sprzedaży udziałów w fabryce w Rosji" - powiedział Jarosław Szaliński, dyrektor finansowy spółki.

Bioton pozyskał w kwietniu od inwestorów 277,1 mln zł z emisji akcji i warrantów.

dqib7hn

Prezes poinformował, że Bioton rozważa też sprzedaż fabryk w Izraelu i Indiach.

"Mamy konkretne oferty wiążące na zakup fabryk w Indiach i Izraelu. W przypadku tej ostatniej mamy 3 oferty, ale są one poniżej naszych oczekiwań i poniesionych kosztów" - powiedział.

"W naszym budżecie na ten rok nie założyliśmy sprzedaży fabryki w Izraelu, może to być perspektywa 2010 roku. Jeśli nastąpi transakcja sprzedaży fabryki w Indiach, to połowę raty możemy pozyskać pod koniec 2009 roku" - dodał.

Guy poinformował, że na obu tych rynkach Bioton zamiast sprzedaży aktywów, może rozpocząć współpracę z dużymi firmami farmaceutycznymi.

dqib7hn

Pierwsza umowa biotechnologicznej spółki z globalnym graczem ma zostać podpisana w czerwcu i dotyczyć rynku chińskiego.

Bioton ma w Chinach zarejestrowaną insulinę i kończy budowę fabryki do wytwarzania preparatów z insuliny w joint- venture z lokalnym partnerem chińskim.

Kooperacja z dużymi koncernami farmaceutycznymi, które mają sprzedawać produkty Biotonu, jest jednym z najważniejszych elementów strategii rozwoju spółki.

"W strategii na lata 2009-2012 spółka zakłada wzrost sprzedaży insuliny i innych produktów poprzez umowy o współpracy z dużymi firmami farmaceutycznymi" - powiedział prezes.

dqib7hn

W prezentacji spółka podała nazwy koncernów farmaceutycznych z którym rozmawia o kooperacji. Są to m.in. Sandoz, Merc, Mylan, Bayer, Teva, Schering-Plough, Ferring i Berlin-Chemie.

Poza umowami o współpracy Bioton koncentruje też obecnie nad obniżaniem kosztów działalności i poprawą kondycji finansowej. W tym celu przeprowadzona będzie restrukturyzacja w Polsce i zagranicą.

"W II kwartale zaksięgujemy rezerwę restrukturyzacyjną" - powiedział Szaliński, nie podając o ile osób zostanie zmniejszone zatrudnienie w spółkach grupy.

Te działania mają doprowadzić do poprawy wyników finansowych Biotonu.

"Zakładamy trwałą poprawę EBITDA w ciągu dwóch lat do 30 mln zł i pozyskanie 75 mln zł uwolnionych środków" - powiedział prezes.

Po pierwszym kwartale Bioton miał 19,7 mln zł straty netto oraz 73,6 mln zł przychodów ze sprzedaży.(PAP)

epo/ jtt/

dqib7hn

Podziel się opinią

Share
dqib7hn
dqib7hn