Blisko 1/3 eksporterów i importerów rozważa zabezpieczenie się przed ryzykiem FX

Warszawa, 09.09.2015 (ISBnews) - W ciągu kolejnych 12 miesięcy 33% polskich importerów i 31% polskich eksporterów bierze pod uwagę skorzystanie z zabezpieczeń przed ryzykiem walutowym, a odpowiednio 45% i 36% nie wyklucza takiej możliwości, wynika z ankiety przeprowadzonej na zlecenie firmy Akcenta.

09.09.2015 13:13

Z forwardów, instrumentu finansowego służącego eliminacji tego typu ryzyka, chce skorzystać 28% importerów oraz 23% eksporterów, wynika z raportu.

"Nasze badanie pokazuje, że świadomość ryzyka walutowego oraz tego, że można je skutecznie eliminować, rośnie. W minionych roku z zabezpieczeń skorzystało lub nadal korzysta 22% eksporterów i tyle samo importerów" - powiedział dyrektor zarządzający Akcenty w Polsce Radosław Jarema, cytowany w komunikacie.

Wyraźną chęć eliminowania ryzyka kursowego deklaruje 14% importerów i 10% eksporterów. Z zabezpieczeń być może skorzysta blisko co piąty importer (19%) i eksporter (21%).

Z badania wynika, że do korzystania z zabezpieczeń przed ryzykiem walutowym ankietowanych skłania możliwość eliminowania potencjalnych strat przy niekorzystnych wahaniach kursu (64% odpowiedzi osób, które korzystały już z zabezpieczeń), pewność co do wysokości przyszłej marży i przychodów z kontraktów (43%). Podano, że 32% zostało zachęcone przez bank, a 23% firm do skorzystania z zabezpieczeń skłoniły wcześniejsze negatywne doświadczenia, kiedy firma straciła na niekorzystnych wahaniach.

Badania "Ryzyko walutowe w polskich MŚP" przeprowadziło 4P research mix metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 200 przedsiębiorstw z sektora MŚP, zajmujących się importem (N=100) lub eksportem (N=100).

Akcenta to międzynarodowa instytucja płatnicza, oferująca obsługę transakcji walutowych dla firm zajmujących się eksportem i importem.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)