Bliżej, dalej, za granicę – czyli o dojazdach do pracy

Polacy nie są zbyt chętni, aby daleko dojeżdżać do pracy. Jeśli odległość ma być większa niż 50 km wolą wyjechać za granicę

Bliżej, dalej, za granicę – czyli o dojazdach do pracy

10.05.2013 | aktual.: 10.05.2013 15:02

Work Service po raz drugi zadało Polakom następujące pytanie: „Biorąc pod uwagę możliwość zmiany pracy, jak daleko mógłby dojeżdżać Pan/Pani do nowego miejsca pracy?”. Jeśli chodzi o pracę w kraju wyniki nie są zgodne z przewidywaniami. - Większość kobiet akceptuje dojazdy do pracy do 15 km, natomiast mężczyźni są bardziej elastyczni i aż 11 proc. z nich jest gotowych dojeżdżać codziennie ponad 100 km – tłumaczy Krzysztof Inglot dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service.

W porównaniu z rokiem ubiegłym nastąpił wyraźny wzrost chęci pracy za granicą. Jest ona większa szczególnie u osób zamieszkujących tereny wiejskie (skok o 26 proc.), a także u osób z wykształceniem podstawowym i zawodowym (11 proc. więcej) i średnim (również 11 proc.).

Jeśli chodzi o podział względem płci to aż 36 proc. mężczyzn (w 2012 r. – 15 proc.) oraz 10 proc. kobiet (w 2012 r. – 7 proc.) jest gotowych pojechać do pracy do innego kraju. – Wyjazd za granicę do pracy zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, które chętniej podejmują mężczyźni. – wyjaśnia Krzysztof Inglot. – Ludzie z małych miejscowości również nabrali odwagi, ponieważ znają coraz więcej osób, które pracowały za granicą i na tym zyskały. Perspektywy sporo wyższych zarobków coraz bardziej kuszą - dodaje Inglot.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)