Trwa ładowanie...
div54lg
div54lg
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Blok energetyczny PKN Orlen we Włocławku ruszy w II kw. 2017 r.

Ponowny rozruch wybudowanego we Włocławku przez PKN Orlen gazowo-parowego bloku energetycznego planowany jest w I kw., a jego przekazanie do eksploatacji przewidywane jest w II kwartale tego roku - poinformował płocki koncern.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
div54lg

Blok gazowo-parowy PKN Orlen o mocy 463 MWe wybudowało we Włocławku za 1,4 mld zł konsorcjum General Electric i SNC Lavalin. Inwestycja rozpoczęła się w kwietniu 2013 r., a rozruch bloku ruszył w grudniu 2015 r.

W lipcu 2016 r. PKN Orlen informował, iż zawarł z konsorcjum General Electric i SNC-Lavalin Polska aneks do umowy na budowę włocławskiej elektrowni gazowo-parowej definiujący "dalsze działania związane z usterkami zdiagnozowanymi podczas rozruchu".

Jak zaznaczył obecnie PKN Orlen, na terenie włocławskiej elektrociepłowni trwają "prace montażowe po naprawie turbiny gazowej". "Ponowny rozruch bloku zaplanowano na pierwszy kwartał 2017 r., a przejęcie bloku do eksploatacji na drugi kwartał 2017 r." - zapowiedziała w czwartek spółka.

div54lg

Elektrociepłownia PKN Orlen we Włocławku ma zabezpieczać dla tamtejszego Anwilu, spółki z grupy płockiego koncernu, dostawy energii elektrycznej oraz pary wykorzystywanej do procesów technologicznych. Nadwyżka energii elektrycznej będzie zasilała Krajowy System Energetyczny.

PKN Orlen przypomniał w czwartek o trwającej budowie na terenie zakładu głównego tej spółki w Płocku innego bloku gazowo-parowego o mocy 596 MWe. Inwestycja o wartości 1,65 mld zł rozpoczęła się we wrześniu 2015 r., a jej wykonawcą jest konsorcjum Siemens.

Według płockiego koncernu oddanie do eksploatacji tego bloku energetycznego "przewidywane jest w ostatnim kwartale 2017 r.". "Wszystkie moduły technologiczne zostały dostarczone na budowę i podjęte zostały intensywne prace montażowe" - podkreśliła spółka.

Blok ten będzie dostarczał energię elektryczną zarówno na potrzeby płockiego kompleksu rafineryjno-petrochemicznego, największego w Polsce, jak również na rynek, do Krajowego Systemu Energetycznego.

div54lg

PKN Orlen ma w Polsce, Czechach i na Litwie bloki energetyczne o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej ponad 760 MW oraz zainstalowanej mocy cieplnej blisko 5 tys. MW. Wcześniej spółka informowała, że jej grupa kapitałowa zamierza w perspektywie do 2017 r. osiągnąć w skali kraju moce energetyczne na poziomie ok. 1,5 GWe.

PKN Orlen podał w czwartek, że wynik EBITDA LIFO płockiego koncernu w segmencie downstream (rafineria, petrochemia, energetyka) w IV kw. 2016 r. wyniósł 2,3 mld zł i był wyższy o 0,7 mld zł w porównaniu do analogicznego okresu 2015 r.

div54lg

Podziel się opinią

Share

div54lg

div54lg