Trwa ładowanie...
da9eb9r

BNP Paribas RE: Transakcje nieruchom. komerc. przekroczyły 4 mld euro w 2015 r.

Warszawa, 01.02.2016 (ISBnews) - Polski rynek transakcji inwestycyjnych w segmencie nieruchomości komercyjnych przekroczył w minionym roku poziom 4 mld euro, co stanowi 30% wzrost r/r, wynika z raportu "At a Glance. Rynek inwestycyjny w Polsce w 2015" BNP Paribas Real Estate Poland. W tym roku autorzy raportu przewidują, że trudno będzie powtórzyć ubiegłoroczny wynik.

Share
da9eb9r

"Ubiegłoroczna aktywność inwestorów zamknęła się w liczbie blisko 70 transakcji kupna/sprzedaży o łącznej wartości przekraczającej 4 mld euro. Pozycję lidera w minionym roku zapewnił sobie sektor handlowy, w którym łączna wartość zrealizowanych transakcji stanowiła więcej niż połowę całej wartości ubiegłorocznego rynku - dokładnie 55%. Na drugim miejscu uplasował się sektor biurowy z 33% udziałem w rynku" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

"Dominującą rolę w minionym roku odegrali inwestorzy dysponujący kapitałem amerykańskim i niemieckim, na których przypadło kolejno 29% i 23% łącznego wolumenu sfinalizowanych transakcji. Co ciekawe, trzecie miejsce, z 13-proc. udziałem w rynku, przypadło podmiotom z kapitałem polskim, przede wszystkim dzięki transakcji nabycia udziałów Echo Investment przez fundusz Griffin Real Estate" - powiedziała dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa w BNP Paribas Real Estate Poland w regionie CEE Anna Staniszewska, cytowana w komunikacie.

Na koniec ubiegłego roku stopy kapitalizacji dla bardzo dobrze zlokalizowanych projektów typu prime - zarówno w sektorze biurowym, handlowym jak i logistycznym - pomimo odnotowanego spadku średnio o 0,25-0,50 pkt proc., pozostały na względnie stabilnym poziomie oscylującym w granicach 5,50-5,75%. Autorzy raportu podkreślają rosnącą atrakcyjność inwestycyjną projektów na rynkach regionalnych. W przypadku aktywów drugorzędnych dysponujących potencjałem rozwojowym, a także w przypadku produktów bardziej oportunistycznych, kapitalizacja była średnio o 2-3 pkt proc. wyższa niż w przypadku wspomnianych produktów typu prime, podano również.

Istotnymi wydarzeniami rynkowymi w 2015 roku oprócz umowy przejęcia Echo Investment było kupno firmy TriGranit przez TPG Real Estate. Wysokość obu transakcji szacowana jest na 800 mln euro.

da9eb9r

Eksperci BNP Paribas Real Estate Poland przewidują, że w związku z niesłabnącym wysokim poziomem atrakcyjności polskich nieruchomości w porównaniu z dojrzałymi rynkami Europy Zachodniej, wynikającym z wyższych stóp kapitalizacji przy dostępności wysokiej klasy obiektów i stabilnym popycie ze strony najemców, w okresie najbliższych 11 miesięcy można spodziewać się wzmożonej aktywności ze strony inwestorów.

Autorzy raportu podkreślają jednak, że trudno będzie zamknąć 2016 rok na zbliżonym poziomie transakcji, co rok 2015. Podobnie jak w ubiegłym roku, dominować będą transakcje w sektorze handlowym przy jednoczesnym wzroście zaangażowania sektora biurowego w miastach regionalnych. Nie przewiduje się spadku stóp kapitalizacji dla kluczowego z punktu widzenia rynku inwestycyjnego, stołecznego sektora biurowego.
Również w sektorze handlowym i logistycznym stopy mają pozostać bez zmian. Niewielkie spadki stóp mogą być odnotowane w sektorze biurowym na rynkach regionalnych. Autorzy raportu zaznaczają, że proponowane obecnie rozwiązania w zakresie reform i finansów publicznych państwa, a także słabnący złoty mogą mieć znaczenie w ocenie średnio i długoterminowej atrakcyjności inwestycyjnej Polski.

(ISBnews)

da9eb9r

Podziel się opinią

Share
da9eb9r
da9eb9r