BNP Paribas wyemituje nowe akcje, chce zwiększyć ich liczbę w publicznym obrocie do 15 proc.
10.06. Warszawa (PAP) - BNP Paribas Bank Polska wyemituje do 8.575.186 akcji - poinformował bank w komunikacie. Oferta ma zostać przeprowadzona w połowie roku. Spółka chce...
10.06. Warszawa (PAP) - BNP Paribas Bank Polska wyemituje do 8.575.186 akcji - poinformował bank w komunikacie. Oferta ma zostać przeprowadzona w połowie roku. Spółka chce zwiększyć liczbę akcji w wolnym obrocie do 15 proc., do czego zobowiązała się wobec KNF.
Oferta ma być adresowana do inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych w Polsce oraz do wybranych inwestorów instytucjonalnych za granicą (poza USA).
Funkcję globalnego koordynatora i współprowadzącego księgę popytu będzie pełnić Citi, który będzie działał za pośrednictwem Citigroup Global Markets Limited i Domu Maklerskiego Banku Handlowego.
W komunikacie napisano, że oferta jest uzależniona od warunków rynkowych.
"Długoterminowym celem grupy jest stopniowe budowanie na polskim rynku silnego banku uniwersalnego, stanowiącego trzon działalności grupy BNP Paribas w Polsce i mieszczącego się w pierwszej dziesiątce banków polskich, o udziale w rynku na poziomie 5 proc. pod względem wartości aktywów" - podano w komunikacie.
Bank chce zwiększyć udział w rynku we wszystkich głównych obszarach swojej działalności, tj. bankowości detalicznej (w tym bankowości prywatnej - private banking), obsługi mikroprzedsiębiorstw, MSP oraz krajowych i międzynarodowych korporacji.
Zarząd banku w ciągu 3-4 lat planuje osiągnąć wzrost przychodów (z wyłączeniem pozycji jednorazowych) w tempie 6-8 proc., obniżyć wskaźnik kosztów do dochodów poniżej 60 proc. z 74 proc. w 2012 r., zwiększyć zwrot na kapitale własnym powyżej 10 proc. z 1,9 proc. w 2012 r. i zmniejszyć odsetek kredytów z utratą wartości w portfelu kredytowym do ok. 8 proc. z 11,24 proc. w 2012 r.
Planowane jest jednocześnie utrzymanie współczynnika wypłacalności powyżej 12 proc., współczynnika Tier 1 powyżej 9 proc. (na poziomie grupy współczynnik Tier 1 utrzymywany będzie powyżej 8,5 proc.) i wskaźnika kredytów do depozytów w złotych poniżej 110 proc. (PAP)
morb/