Trwa ładowanie...
kryzys finansowy

Bogate landy nie chcą finansować biedniejszych

Trzy bogate kraje związkowe Niemiec: Bawaria, Badenia-Wirtembergia i Hesja zażądały w poniedziałek zmiany zasad, które zobowiązują je do wspierania finansowego biedniejszych landów.

Share
Bogate landy nie chcą finansować biedniejszych
Źródło: Jupiterimages
d2i4kzv

Premierzy trzech zamożniejszych regionów z południa Niemiec, którzy spotkali się w poniedziałek w Stuttgarcie, zagrozili zaskarżeniem do Trybunału Konstytucyjnego zasad tzw. wyrównania finansowego, jeśli w najbliższych miesiącach nie uda się dojść do porozumienia z biedniejszymi regionami.

- Zobaczymy, czy do lata dojdzie do konstruktywnych rozmów - powiedział premier Hesji Volker Bouffier. Ocenił, że obecny mechanizm wyrównania finansowego jest niesprawiedliwy i nie zachęca landów otrzymujących wsparcie do poprawy własnej sytuacji i dyscypliny budżetowej.

- To nie jest tak, że nie chcemy być solidarni. Ale uważamy, że należy dawać bodźce (do rozwoju) - ocenił premier Badenii-Wirtembergii Stefan Mappus.

d2i4kzv

Zgodnie z obowiązującym w Niemczech systemem redystrybucji dochodów pomiędzy kraje związkowe trzy południowe regiony Niemiec oraz Hamburg oddają część swoich wpływów z podatków na wsparcie pozostałych 12 słabszych landów. Celem jest ograniczanie różnic w poziomie życia mieszkańców poszczególnych regionów państwa. W zeszłym roku podzielono w ten sposób około 7 mld euro.

Największym płatnikiem w tym systemie jest Bawaria, z kolei największy beneficjent to Berlin. Burmistrz tego miasta Klaus Wowereit zaapelował w poniedziałek o solidarność. - Nikt nie powinien dziś myśleć o wypowiedzeniu federalnej solidarności - powiedział.

Z Berlina Anna Widzyk

d2i4kzv

Podziel się opinią

Share
d2i4kzv
d2i4kzv