Bogdanka i GDF Suez chcą współpracować przy budowie elektrowni

List intencyjny dotyczący współpracy przy projekcie budowy elektrowni węglowej na Lubelszczyźnie podpisali w środę w Lublinie przedstawiciele LW Bogdanka oraz GDF Suez Energia Polska. Elektrownia o mocy 500 MWe może ruszyć w 2020 r.

Bogdanka i GDF Suez chcą współpracować przy budowie elektrowni
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Bogdanka poinformowała w komunikacie prasowym, że GDF Suez zamierza zbudować w bezpośrednim sąsiedztwie spółki elektrownię o zakładanej mocy 500 MWe, a Bogdanka może być kluczowym dostawcą paliwa w postaci węgla kamiennego oraz mułów węglowych i ich mieszanek.

"GDF Suez i LW Bogdanka rozważają podjęcie wspólnych działań mających na celu rozwój oraz realizację projektu budowy elektrowni. Strony zadeklarowały m.in. wspólne przeprowadzenie w 2013 roku niezbędnych analiz ekonomicznych przedsięwzięcia oraz podjęcie przez powołany zespół ds. projektu prac dotyczących ustalenia zasad i warunków dalszej współpracy" - napisano.

Na konferencji prasowej marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman podkreślił, że ten projekt jest bardzo ważny dla Lubelszczyzny, gdzie dotychczas nie ma elektrowni, a koszty energii należą do najwyższych w kraju. - Tego typu inwestycje, o takim zakresie i takiej skali, są najlepszym dowodem na to, że województwo lubelskie się rozwija i warto tutaj lokować środki finansowe - powiedział Hetman.

Prezes spółki Lubelski Węgiel Bogdanka Zbigniew Stopa powiedział, że na podstawie listu intencyjnego powstanie wspólny zespół roboczy, który przeprowadzi analizy dotyczące celowości i efektywności budowy elektrowni oraz określi dalsze poczynania. - Jest dużo wspólnych punktów, takich, które przy realizacji tego projektu będą przynosiły efekty synergii, zarówno dla Lubelskiego Węgla, jak i spółki GDF - powiedział Stopa.

Stopa zaznaczył, że Bogdanka ma bardzo duże zasoby węgla. Kopalnia realizuje obecnie plan podwojenia wydobycia, które w 2015 r. ma osiągnąć 11,5 mln ton węgla. Przy tym poziomie wydobycia węgla wystarczy do 2034 r. z pokładów, na które ma obecnie koncesje. - Jesteśmy w procesie koncesyjnym uzyskania nowych terenów wydobywczych, obok naszego dotychczasowego obszaru górniczego, i to pozwoli nam po uzyskaniu koncesji na przedłużenie żywotności kopalni na następne lata - dodał Stopa.

Prezes GDF Suez Energia Polska Grzegorz Górski poinformował, że koncern już od kilku lat pracuje nad projektem budowy elektrowni na Lubelszczyźnie, która ma stanąć w miejscowości Stara Wieś koło Łęcznej. Spółka ma tam już działkę o powierzchni ponad 20 ha i uzyskała część pozwoleń planistycznych i środowiskowych. GDF Suez podpisał też umowę z PSE o przyłączeniu elektrowni do sieci, co ma nastąpić w 2020 r. W związku z tym PSE ma zbudować linię energetyczną Lublin - Zamość.

Górski powiedział, że GDF Suez i LW Bogdanka planują powołanie spółki; wysokość udziałów w niej będzie określona w najbliższych miesiącach.

- Pod koniec przyszłego roku zapadnie ostateczna decyzja inwestycyjna; w 2015 roku - rozstrzygnięcie przetargu i uzyskanie pozwolenia na budowę, budowa w latach 2016-2019, zaś w 2020 r. - rozruch - powiedział Górski zapytany o terminy realizacji inwestycji.

Elektrownia o mocy 500 MWe ma spalać węgiel z Bogdanki oraz muły węglowe, które obecnie są odpadem. Przy jej budowie może znaleźć zatrudnienie 1,5 tys. osób, a docelowo ponad sto osób. Wartość inwestycji szacowana jest na 3,5 mld zł.

GDF Suez jest spółką notowaną na giełdzie w Paryżu. Prowadzi działalność w ponad 100 krajach, zatrudnia ponad 200 tys. ludzi. Moc zainstalowana w elektrowniach koncernu to 132 tys. MWe. Zajmuje się też gazownictwem, ochroną środowiska i szeroko rozumianymi usługami energetycznymi. W Polsce od 200 r. jest właścicielem elektrowni w Połańcu i największym producentem energii odnawialnej, z biomasy oraz wiatrowej.

Źródło artykułu:PAP
budowa elektrowniwęgielgdf suez

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)