Boni: wpływy z podatków mogą być wyższe niż zakładano

Wpływy z podatków po czerwcu mogą okazać się o 3-4 mld zł wyższe niż zakładano. Wydaje się, że nie będzie recesji i PKB nie będzie na minusie w żadnym z kwartałów - poinformował szef doradców premiera Michał Boni.

W korekcie mapy drogowej (dojścia do euro - PAP) trzeba brać pod uwagę to, kiedy będzie możliwe spełnienie kryterium fiskalnego - powiedział Boni w TVN CNBC.

_ Może okazać się, że przychody z podatków w II połowie 2009 roku będą trochę większe od założeń. (...) Jednocześnie w 2010 roku nie będzie zmiany podatków PIT, CIT i VAT _ - dodał.
_ Teraz wydaje się, że na pewno nie będzie recesji i PKB nie będzie na minusie w żadnym z kwartałów _ - powiedział Boni.

Boni poinformował, że w trzecim kwartale 2009 r. będzie korekta mapy drogowej.

_ Szczególnie będzie trzeba brać pod uwagę dwa czynniki. Po pierwsze, kiedy możemy spełnić kryterium fiskalne oraz to, kiedy poczucie stabilności kursu złotego będzie gwarantowało bezpieczne wejście do ERM2 _ - powiedział Boni.

_ Najpierw konieczne będzie określenie, kiedy będzie możliwe spełnienie wszystkich warunków, a dopiero później będziemy wskazywać dokładniejszą datę. (...) Na pewno nie będziemy rezygnowali z wejścia do strefy euro _ - dodał.

W środę w Senacie wiceminister finansów Ludwik Kotecki zapowiedział, że w sierpniu rząd opublikuje dokument, w którym będą nowe warunki dotyczące wprowadzenia Polski do strefy euro. _ Będą tam określone nowe warunki wprowadzenia Polski do strefy euro. Możemy powiedzieć dzisiaj, że to nie będzie rok 2012 _ - powiedział. Przypomniał, że ze względu na sytuację budżetową, na razie Polska nie spełnia kryterium fiskalnego przystąpienia do strefy euro. Przypomniał, że od 7 lipca jesteśmy objęci procedurą nadmiernego deficytu.

Kryterium fiskalne - kryterium stabilności finansów sektora instytucji rządowych i samorządowych. Jest ono spełnione, gdy kraj nie jest objęty procedurą nadmiernego deficytu, a taki występuje, gdy faktyczny lub planowany deficyt przekracza 3 proc. PKB, lub relacja zadłużenia publicznego do PKB wynosi 60 proc.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)