Bony stażowe dla młodych
Jeszcze w tym roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozpocznie
pilotaż nowego programu, mającego za zadanie aktywizację na rynku pracy osób młodych - zapowiedział
w poniedziałek szef resortu Władysław Kosiniak-Kamysz
Jak mówił minister pracy podczas obrad Sejmiku Województwa Małopolskiego, na realizację programu zostanie przeznaczone m.in. ok. 60 mln zł z rezerwy z funduszu pracy, która pozostaje do dyspozycji MPiPS.
"Aktywizacja młodych osób to wielkie wyzwanie, ponieważ dziś mamy w Polsce ponad 700 tys. osób do 30. roku życia, pozostających bez pracy" - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.
Według niego pilotaż programu adresowanego specjalnie do tych osób rozpocznie się w tym roku i będzie kontynuowany w roku przyszłym. Wytypowane zostaną do niego powiaty w każdym województwie - o największym poziomie bezrobocia wśród osób młodych.
Według zapowiedzi ministra, planowane jest rozszerzenia formuły osoby młodej w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, z obecnych 25 do 30 lat. Wynika to - jak wyjaśnił Kosiniak-Kamysz - z dłuższego procesu edukacji oraz słabego zakorzenienia absolwentów na rynku pracy.
Resort pracy chce wprowadzić specjalne bony stażowe, na podstawie których przez pierwsze pół roku zatrudnienia urzędy pracy będą pokrywały wynagrodzenia i składki społeczne stażysty, a przez następne pół roku pracodawca otrzyma od nich bonus finansowy.
"Mam nadzieję, że to pozwoli utrzymać dłużej pracowników stażowych, że zdobędą oni doświadczenie i pracodawca, który poświęci rok na ich przygotowanie i nauczenie zawodu, nie będzie chciał szybko zrezygnować z ich pracy" - dodał szef resortu pracy.
Planowane jest także wprowadzenie tzw. bonu na zasiedlenie, pomagającego młodemu pracownikowi na podjęcie pracy poza miejscem stałego zamieszkania, oraz specjalnych bonów na szkolenia. W ich ramach pracownik sam wybierałby instytucje, które pozwolą zdobyć mu konkretne umiejętności zawodowe. Szkolenia takie powinny kończyć się egzaminem. (PAP)