Trwa ładowanie...
d1z1fju
22-06-2016 15:45

Borys: współpraca z samorządami przy inwestycjach jednym z priorytetów PFR

Współpraca przy realizacji inwestycji samorządowych jest jednym z priorytetów Polskiego Funduszu Rozwoju. Jedną z form takiej współpracy może być partnerstwo publiczno-prywatne - poinformował podczas XII Ogólnopolskiej konferencji BGK dla JST prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys .

d1z1fju
d1z1fju

Szef Polskiego Funduszu Rozwoju wskazał, że inwestycje samorządowe będą jedną z kluczowych dźwigni wzrostu gospodarczego na lata 2016-2018. Jego zdaniem nowa perspektywa UE jest szansą na taki rozwój.

"W nowej perspektywie środków z UE mamy (...) ponad 134 mld zł, które można przeznaczyć na różnego typu - istotne z perspektywy długoterminowego rozwoju naszej gospodarki - cele związane z rewitalizacją, rozwojem infrastruktury w miastach, ze wzmocnieniem konkurencyjności lokalnych gospodarek, z kwestiami związanymi z ochroną środowiska naturalnego, która w sposób oczywisty poprawia jakość życia i otoczenia w miastach i regionach, czy z transportem" - zaznaczył.

"Ważne jest, aby na przestrzeni lat 2016-2018, w sposób sprawny rozpoczynać te inwestycje i rozpędzać to koło zamachowe inwestycji samorządowych" - podkreślił Borys. Wśród barier wymienił ograniczenia kapitałowe jednostek samorządu terytorialne, ale - jak dodał - PFR może być wsparciem dla pokonywania tych barier. "Mam tutaj przede wszystkim na myśli rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego oraz różnego typu instrumenty kapitałowe, które mogą być wykorzystane przy rożnego rodzaju inwestycjach we współpracy z samorządami" - zaznaczył. Dodał, ze PFR może się zaangażować przy projektach PPP zarówno od strony kapitałowej, będąc inwestorem w spółkach tworzonych wspólnie z samorządami, ale również może być partnerem, jeśli chodzi o instrumenty dłużne i gwarancje poprzez BGK.

Sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Andrzej Dera odczytał na konferencji list prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników konferencji. "Polska stoi dziś przed wielkim wyzwaniem zasadniczej korekty naszej drogi rozwoju. Mamy świadomość, że istotny jest nie tylko sam wzrost gospodarczy, ale również jakość i trwałość tego wzrostu. Chodzi o harmonijne powiązanie celów ekonomicznych ze społecznymi, utworzenia warunków do wykorzystania potencjału, jakim dysponuje Rzeczpospolita. Potrzebujemy zrównoważonego rozwoju (...). Ogromną rolę mają tu do odegrania jednostki samorządu terytorialnego. To one, zwłaszcza na szczeblu wojewódzkim, są kreatorami lokalnego rozwoju i dysponentami znaczących środków" - napisał prezydent do zgromadzonych.

d1z1fju

"Realny dialog między światem nauki, polityki, demokracji lokalnej i biznesu jest bardzo cenny. (...)Samorządy pokazały, że są dobrymi gospodarzami. Mają znaczący udział w osiągnięciach polskiej modernizacji, podniesieniu poziomu życia Polaków. Udało im się zagospodarować około jedną trzecią wszystkich unijnych środków przyznanych dotąd Polsce w ramach polityki spójności. Nowa perspektywa finansowa UE na lata 2014 - 2020 oznacza, że na realizację regionalnych programów operacyjnych trafi kolejne ponad 31 mld euro. To ogromne środki, ale musimy poszukiwać także rodzimych źródeł rozwoju" - zaznaczył prezydent.

Prezydent wskazał, że uzależnienie od zewnętrznych źródeł finansowania "osłabia skłonność do korzystania z własnych możliwości". "Dlatego tak ważne jest, aby samorządy, także odwołując się od zasobów rodzimego kapitału, preferowały inwestycje pobudzające rozwój, przyczyniały się do rozkwitu lokalnej przedsiębiorczości i kreatywności, do tworzenia nowych miejsc pracy" - napisał prezydent w liście.

d1z1fju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1z1fju