Trwa ładowanie...
d1avlgz
23-12-2016 11:38

BOŚ Bank: Po Świętach w centrum uwagi będą dane dotyczące grudniowej inflacji

Warszawa, 23.12.2016 (ISBnews) -  W przyszłym tygodniu najważniejsza dla krajowego rynku będzie publikacja wskaźnika inflacji CPI za grudzień, uważają ekonomiści z BOŚ Banku. Ich zdaniem, w grudniu inflacja wzrosła do 0,6% r/r, głównie za sprawą wzrostu cen paliw i żywności.

d1avlgz

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje wstępne dane (szybki szacunek) dot. CPI za grudzień 30 grudnia br.

Zdaniem ekonomistów BOŚ Banku, w przyszłym, świąteczno-noworocznym tygodniu aktywność rynkowa pozostanie zapewne równie niska, jak w tygodniu bieżącym, tym bardziej, że w kalendarzu zaplanowano niewiele istotnych z punktu widzenia sytuacji rynkowej wydarzeń. Wśród tych nielicznych o charakterze globalnym wskazać można publikacje indeksów nastrojów gospodarstw domowych w USA.

"Z kolei na krajowym rynku jedyną, aczkolwiek interesującą publikacją danych będzie wskaźnik inflacji CPI za grudzień. Oczekujemy, że w grudniu inflacja wzrosła do 0,6% r/r, głównie za sprawą wzrostu cen paliw i żywności. Wynik w tych okolicach potwierdziłby nasze oczekiwania szybkiego - w trakcie kilku pierwszych miesięcy 2017 r. wzrostu wskaźnika CPI w okolice 1,5%, tj. dolnej granicy przedziału dopuszczalnych wahań inflacji wokół cen NBP oraz bieżącego poziomu stopy referencyjnej NBP" - czytamy w komentarzu.

Według analityków BOŚ Banku, aktywność rynkowa i zapewne wyższa zmienność notowań aktywów finansowych z większą siłą powrócą dopiero w pierwszym tygodniu Nowego Roku, przy okazji istotnych dla rynków wydarzeń: publikacji zapisów z dyskusji podczas grudniowego posiedzenia FOMC, kiedy Komitet podwyższył stopy procentowe oraz oczekiwaną ścieżkę stóp procentowych na kolejne lata, publikacje grudniowych wskaźników koniunktury w przemyśle z USA i strefy euro, a przede wszystkim - grudniowych danych z rynku pracy w USA.

(ISBnews)

d1avlgz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1avlgz