Tego nie mów podczas rozmowy o pracę. 6 zdań, które odstraszą rekrutera

Nie tylko spóźnienie czy wulgaryzmy mogą zdyskwalifikować kandydata na rozmowie o pracę. Negatywne opinie o byłych pracodawcach lub brak wiedzy o firmie mogą również przekreślić nasze szanse na zatrudnienie.

6 zdań, których lepiej nie mówić na rozmowie o pracę
6 zdań, których lepiej nie mówić na rozmowie o pracę
Źródło zdjęć: © Getty Images | fizkes

Choć wiele twierdzeń, które znajdują się na liście, może wydawać się nieszkodliwych, autorka serwisu Glassdoor Emily Moore dowodzi, że mogą one stać się sygnałami ostrzegawczymi dla rekrutera przeprowadzającego rozmowę kwalifikacyjną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Byliśmy w pierwszej Biedronce na Słowacji. Tak jest w środku [WIDEO]

1. Nie mogłem dłużej wytrzymać w ostatniej firmie

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej kluczowe jest unikanie negatywnych komentarzy o byłych pracodawcach. Jak podkreśla Emily Moore z serwisu Glassdoor, takie wypowiedzi mogą wzbudzić wątpliwości rekrutera co do lojalności kandydata. Zamiast tego warto skupić się na pozytywnych aspektach nowej pracy i wyzwaniach, które nas czekaj

2. Zrobię wszystko

Choć pozornie może się wydawać, że potencjalny pracownik wykazuje gotowość do podjęcia wszelkich wyzwań, tak naprawdę brzmi to desperacko.

Jak podkreśla autorka, rozmowy kwalifikacyjne służą również udowodnieniu, że jest się odpowiednią osobą na to stanowisko. – Powiedz osobie przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną, co robisz najlepiej, jakie masz wykształcenie, a nawet o rzeczach, których jeszcze nie robiłeś, ale którymi jesteś zainteresowany – zaleca DW Bobst, dyrektor generalny Trend HR.

3. Jestem osobą zmotywowaną i posiadającą zdolności przywódcze

Określenia te są dobre w teorii, ale wrzucenie ich bez żadnych dowodów w wypowiedź nie pomoże w procesie rekrutacji. Sygnalizuje to brak autentyczności i opieranie się na powierzchownych chwytach dźwiękowych. Rozmówcy wyciszają taką osobę, ponieważ już to wszystko słyszeli.

4. Nie wiem, jak to zrobić

Podczas rozmowy nie warto mówić wprost „nie” na pytania dotyczące umiejętności, których nie posiadamy. Zamiast tego lepiej opowiedzieć o podobnych doświadczeniach, które mogą być przydatne w nowej pracy. To pokazuje chęć nauki i adaptacji. Warto skupić się na swoich mocnych stronach i doświadczeniach.

5. Czym dokładnie zajmuje się państwa firma?

Ważne jest, aby przed rozmową dokładnie zapoznać się z działalnością firmy, do której aplikujemy. Brak wiedzy o firmie może być sygnałem, że kandydat nie przygotował się odpowiednio. Pytania zadawane podczas rozmowy powinny pokazywać, że odrobiliśmy pracę domową.

6. Nie tłumacz, dlaczego oczekujesz konkretnej pensji

Rozmowa o wynagrodzeniu to delikatny temat. Lepiej nie podawać konkretnej kwoty na wczesnym etapie rekrutacji. Zamiast tego warto jest pokazać elastyczność i otwartość na negocjacje, co może być lepiej postrzegane przez rekrutera.

W przypadku, kiedy to rekruter zada pytanie o oczekiwania płacowe, nie warto rzucać byle jakiej liczby. Wcześniej warto ustalić, na jaką stawkę, biorąc pod uwagę doświadczenie i wykształcenie, zasługuje się.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)