Trwa ładowanie...
dw5py8p
30-01-2017 15:41

BOŚ Bank: W tym tygodniu w centrum uwagi dane z USA, w kraju także PKB za 2016

Warszawa, 30.01.2017 (ISBnews) - Na pierwszym planie uwagi rynkowej w bieżącym tygodniu znajdować się będą perspektywy polityki monetarnej Fed, seria istotnych danych dotyczących gospodarki USA, a w Polsce - publikacja wstępnego szacunku PKB za 2016 r., uważają ekonomiści BOŚ Banku. Szacują oni, że tempo wzrostu PKB w 2016 r. w Polsce wyniosło 2,7% r/r wobec 3,9% r/r w 2015 r.

dw5py8p
dw5py8p

"W przypadku dwudniowego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku Fed (FOMC) po podwyższeniu stóp Fed w grudniu powszechnie oczekiwane jest utrzymanie parametrów monetarnych bez zmian. Jednak istotniejszy niż sama decyzja FOMC będzie dla rynków finansowych wydźwięk komunikatu po posiedzeniu, gdyż z niego inwestorzy będą starali się 'wyczytać' intencje komitetu co do kolejnych zmian stóp procentowych w trakcie bieżącego roku (po najbliższym posiedzeniu komitetu nie jest planowana konferencja prasowa, zatem rynki będą polegały wyłącznie na komunikacie)" - napisali analitycy w raporcie.

Ich zdaniem, inwestorzy będą wyczuleni na jakiekolwiek sygnały wskazujące na ewentualność podwyżki stóp już na kolejnym posiedzeniu FOMC w marcu (obecnie prawdopodobieństwo rynkowe takiej decyzji wynosi mniej niż 50%).

"Oceniamy, że FOMC podtrzyma pozytywną ocenę gospodarki amerykańskiej w tym rynku pracy, lecz nie zaostrzy retoryki i nie wyśle sygnału dającego przesłanki do oczekiwania podwyżki stóp już w marcu. Biorąc pod uwagę odzwierciedlone już w notowaniach aktywów finansowych (m.in. wyższe rentowności obligacji skarbowych) zaostrzenie retoryki członków FOMC (w tym prezes Fed), które miało miejsce w ostatnich tygodniach, jeśli faktycznie FOMC nie zaostrzy retoryki, potencjał do dalszego silniejszego wzrostu rentowności obligacji skarbowych wydaje się ograniczony" - czytamy dalej.

Po posiedzeniu FOMC uwagę inwestorów zwróci serii istotnych miesięcznych danych nt. gospodarki USA (wskaźniki koniunktury ISM, styczniowe dane nt. rynku pracy) i to ich ostateczny wydźwięk będzie wpływał na oczekiwania rynkowe co do terminu i prawdopodobieństwa dalszej ścieżki podwyżek stóp procentowych w USA.

dw5py8p

"Niemniej, jak wskazały wydarzenia minionego tygodnia, oczekiwania rynkowe co do scenariusza gospodarczego w USA, a także ostatnie poziomy wskaźników aktywności gospodarki USA wydają się być już mocno wyśrubowane, więc bilans ryzyka wskazuje raczej na silniejszą reakcję rentowności obligacji w dół w przypadku niespodzianki in minus w publikowanych danych, niż w górę w przypadku niespodzianki 'in plus'. Jednocześnie jednak biorąc pod uwagę obecną silną wiarę rynku w scenariusz cyklicznego trwałego odbicia aktywności w USA z jednoczesnym odbiciem inflacji, określenie momentu korekty rynkowej w kierunku niższych rentowności obligacji (spójnego z naszym średniookresowym scenariuszem) pozostaje sporym wyzwaniem" - wskazali także ekonomiści

W przypadku rynku polskiego w bieżącym tygodniu oczekiwana jest publikacja wstępnego szacunku PKB za 2016 r.

"Prognozujemy, że tempo wzrostu PKB w 2016 r. wyniosło 2,7% r/r, wobec 3,9% r/r w 2015 r. Powyższa prognoza implikuje lekki spadek dynamiki wzrostu PKB w IV kw. ub.r. do 2,4% r/r. wobec 2,5% r/r w III kw., niemniej słabszego wyniku nie należy traktować jako jednoznacznie negatywny sygnał. Szacujemy, że w IV kw. 2016 r. miała miejsce wyraźna poprawa aktywności w ujęciu zmian kwartalnych, niemniej to bardzo wysoka statystyczna baza odniesienia z IV kw. 2015 r., przełoży się na lekki spadek rocznej dynamiki wzrostu PKB w ostatnim kwartale 2016 r." - oczekują analitycy.

Ich zdaniem, dla notowań aktywów finansowych na krajowym rynku kluczowym pozostanie jednak rozwój sytuacji rynkowej globalnie.

dw5py8p

"Biorąc pod uwagę skalę ostatniego umocnienia złotego i bilans ryzyk, jesteśmy wstrzemięźliwi w oczekiwaniu dalszego trwalszego umocnienia złotego wyraźnie poniżej bieżących poziomów w relacji do euro (obecny poziom kursu złotego wobec euro kształtuje się w okolicach prognozowanego przez nas poziomu na I kw.). Choć z fundamentalnego punktu widzenia (ocena stanu polskiej gospodarki, jej równowagi zewnętrznej) są przesłanki do silniejszych poziomów kursu złotego, niemniej na ostrożność wskazuje ocena ryzyk o charakterze zewnętrznym (perspektywy polityki gospodarczej w USA, nieco ostatnio zapomniane przez rynki ryzyka o charakterze politycznym w strefie euro)" - podsumowują ekonomiści BOŚ Banku.

(ISBnews)

dw5py8p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw5py8p