BOŚ: Najważniejsze w tym tyg. będzie posiedzenie Fed, z podwyżką o 25 pb

Warszawa, 14.03.2017 (ISBnews) - Najważniejszym wydarzeniem tygodnia dla rynków finansowych będzie wtorkowo-środowe posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku Fed, które najprawdopodobniej przyniesie podwyżkę głównej stopy funduszy federalnych o 24 pb, uważają analitycy Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).

"Oczekujemy, że FOMC podwyższy główną stopę funduszy federalnych o 25 pkt. baz. do poziomu 0,75-1,00%. Biorąc pod uwagę wyraźne zaostrzenie tonu wypowiedzi członków FOMC, w tym prezes Fed na przełomie lutego i marca, zmieniliśmy prognozowaną ścieżkę stóp procentowych i zakładamy, że do najbliższej podwyżki dojdzie właśnie w marcu, wobec wcześniejszych założeń kolejnej podwyżki stóp w czerwcu. Dość nagła zmiana retoryki członków FOMC nie jest dla nas do końca jasna, choć wyraźna poprawa publikowanych danych makroekonomicznych zdecydowanie uzasadnia dalsze podwyżki stóp procentowych, to nie mamy przekonania, czy poprawa perspektyw inflacji jest na tyle silna, aby dokonać tak wyraźnego przyspieszenia tych podwyżek (tj. po podwyżce stóp z grudnia 2016 r.)" - napisali analitycy w raporcie.

Biorąc pod uwagę tą nagłą zmianę retoryki trudno także prognozować, jaki przekaz zostanie wysłany w komunikacie FOMC (nowa edycja oczekiwań członków FOMC dot. przyszłych stóp procentowych) oraz podczas konferencji prasowej, które będą zapewne najważniejsze z punktu widzenia sytuacji rynkowej.

"Zakładamy w bazowym scenariuszu, że w najnowszej edycji prognoz członkowie FOMC nie dokonają zmian w prognozach skali zacieśnienia polityki pieniężnej w kolejnych kwartałach, szczególnie przy utrzymującej się sporej niepewności dot. perspektyw polityki fiskalnej oraz handlowej nowej administracji. Zakładamy także, że póki co, członkowie komitetu nie wyślą jednoznacznego sygnału ?zapowiadającego" podwyżkę stóp na czerwcowym posiedzeniu, choć zapewne przekaz komitetu taką opcję będzie uwzględniał" - czytamy dalej.

Pomimo obecnie bardziej "jastrzębiej" retoryki Fed oraz przyspieszenia terminu najbliższej podwyżki stóp procentowych, eksperci BOŚ nie zmienili prognozowanej skali zacieśnienia polityki pieniężnej w 2017 r. - nadal oczekują dwóch podwyżek stóp, łącznie o 50 pkt. baz.

"Zgadzamy się, iż publikowane w ostatnich tygodniach dane makroekonomiczne wskazują na poprawę sytuacji gospodarczej w USA i ograniczenie wcześniejszego ryzyka długiego okresu bardzo niskiej inflacji. Cały czas pozostajemy natomiast sceptyczni co do silnego ożywienia gospodarki USA w krótkim okresie, w kontekście potencjalnego luzowania polityki fiskalnej. Jednocześnie dostrzegając czynniki, które w nachodzących kwartałach będą ograniczać skalę przyspieszenia wzrostu gospodarczego (wyższe ceny energii i ich wpływ na konsumpcję prywatną, ryzyko słabszych danych z rynku nieruchomości) oraz wzrostu inflacji (ograniczenie wzrostu cen surowców na rynku globalnym) pozostajemy ostrożni co do skali przyspieszenia wzrostu PKB i inflacji w USA i tym samym skali zaostrzenia polityki pieniężnej przez Fed. Niewątpliwie jednak, obecna bardziej 'jastrzębia' retoryka FOMC może odsunąć w czasie oczekiwaną przez nas silniejszą korektę spadkową rentowności na rynku obligacji skarbowych" - wskazali w raporcie.

Na 15 marca zaplanowane jest pierwsze z serii istotnych wydarzeń politycznych w Europie - wybory parlamentarne w Holandii. Pomimo ostatniego spadku poparcia w sondażach, stosunkowo wysokie prawdopodobieństwo należy przypisać zwycięstwu w wyborach eurosceptycznej Partii Wolności (PVV).

"Jednak poparcie dla PVV jest zdecydowanie za niskie, by partia mogła rządzić samodzielnie (PVV może liczyć na ok. 25 miejsc w izbie niższej parlamentu na 150 dostępnych). Ze względu na proporcjonalny system wyborczy (bez dolnego progu poparcia) oczekiwane jest, iż do niższej izby parlamentu swoich przedstawicieli wprowadzi kilkanaście partii. Wobec deklaracji poszczególnych partii prawdopodobieństwo wejścia do rządu PVV jest bardzo niskie, niemniej dla rynków finansowych najistotniejszą informacją będzie zbieżność wyników wyborów i sondaży (szczególnie w zakresie poparcia dla PVV)" - zauważyli także analitycy.

W przypadku ponownego (po Brexicie i wyborach w USA)
zaskoczenia wynikami wyborów wobec sondaży opinii publicznej, na rynkach finansowych może wzrosnąć niepewność przed kwietniowo-majowymi wyborami prezydenckimi we Francji, szczególnie że - jak wskazują sondaże francuskiej opinii publicznej - nadal istotną grupę stanowią tam wyborcy, którzy jeszcze nie podjęli decyzji, którego kandydata na prezydenta poprą, podkreślili.

Na krajowym rynku finansowym oczekiwana będzie seria miesięcznych danych dot. polskiej gospodarki (wskaźniki inflacji CPI i PPI, zatrudnienie i wynagrodzenia w przedsiębiorstwach, produkcja i sprzedaż detaliczna)
.

"Dane ze sfery realnej rzucą dodatkowe światło czy silna poprawa wskaźników aktywności odnotowana na przełomie 2016 i 2017 r. była kontynuowana w lutym. Z kolei dane nt. inflacji pomogą ocenić faktyczną skalę przyspieszenia inflacji na przełomie 2016 i 2017 r. oraz pozwolą już z większą precyzją prognozować przebieg ścieżki inflacji w 2017 r. Należy bowiem przypomnieć, iż szacunek GUS wskaźnika inflacji za styczeń miał charakter wstępny (1,8% r/r), a dopiero przy publikacji danych za luty GUS dokonuje corocznej zmiany koszyka inflacyjnego publikując jednocześnie skorygowany wynik za styczeń. Przy założeniu braku zmiany indeksu CPI za styczeń (1,8% r/r) prognozujemy, że w lutym wskaźnik inflacji wzrósł do 1,9% r/r" - czytamy też w materiale.

Jednocześnie wpływ publikacji krajowych danych na notowania rodzimych aktywów finansowych powinien być ograniczony, biorąc pod uwagę silny łagodny przekaz RPP po ostatnim posiedzeniu Rady, który, przynajmniej w krótkim okresie, wyraźnie ograniczył przestrzeń do spekulacji nt. momentu pierwszej podwyżki stóp NBP, podsumowali analitycy.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)