Trwa ładowanie...
d27uut4
d27uut4

Brak akceptacji PSL dla kandydatury Belki na prezesa NBP nie przesądzony - Komorowski

28.05. Warszawa (PAP) - Brak akceptacji PSL dla kandydatury Marka Belki na prezesa Narodowego Banku Polskiego jeszcze nie jest przesądzony - powiedział w "Sygnałach Dnia" marszałek...
Share
d27uut4

28.05. Warszawa (PAP) - Brak akceptacji PSL dla kandydatury Marka Belki na prezesa Narodowego Banku Polskiego jeszcze nie jest przesądzony - powiedział w "Sygnałach Dnia" marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. (PAP)

"Rozmowa z panem Żelichowskim (PSL) była bardzo dobra. Pan przewodniczący uznał ją za trafioną. Powstały pewnie jakieś wewnętrzne problemy w PSL" - powiedział marszałek.

Dodał, że Żelichowski wyraził akceptację dla tej kandydatury.

d27uut4

"Rozmowa miała miejsce i padły słowa o akceptacji tej kandydatury, ale nie wiem, jaka będzie decyzja całego gremium" - powiedział marszałek w radiu.

Dodał, że nie rozumie braku poparcia dla Belki, tym bardziej, że spotkała się ona z akceptacją rynkową.

"Najbardziej przekonują wypowiedzi ekonomistów. Kandydatura trafia do przekonania większości wyborców. Również większość PSL ocenia ją jako dobrą. Liczę na to, że politycy, wszystkie partie, będą liczyć się z wyborcami" - podkreślił.

Dodał, że zabiega także o poparcie ze strony SLD. Szef tej partii Grzegorz Napieralski wypowiadał się w piątek w TOK FM wstrzemięźliwie o kandydaturze Belki. Zaznaczył, że po konsultacjach wewnętrznych SLD podejmie decyzję w tej sprawie.

d27uut4

Marszałek powtórzył także w radiu, że kandydatura Marka Belki gwarantuje bankowi centralnemu niezależność.

"Uważam, że ta kandydatura jest dobra, poza obszarem moich politycznych związków" - powiedział.

Zaznaczył, że głosowanie w sprawie nowego prezesa odbędzie się na najbliższym posiedzeniu, 11 czerwca.

Na zarzut, że to nowy prezydent powinien wskazać szefa banku centralnego, Komorowski powiedział:

"A ja pytam, dlaczego nie głosować dzisiaj. Najprawdopodobniej chodzi o chęć toczenia gry politycznej wokół prezesa NBP". (PAP)

kba/ morb/

d27uut4

Podziel się opinią

Share
d27uut4
d27uut4