Trwa ładowanie...

Brak obowiązkowego ubezpieczenia? Kara do nawet 9 tysięcy złotych

Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe. Kary za jego brak potrafią być bolesne. Jakie stawki obowiązują w 2022 roku? Uwaga, kierowcy — za brak ważnej polisy będzie można zapłacić nawet 10 tysięcy złotych!

Brak ważnego OC oznacza ogromną karę Brak ważnego OC oznacza ogromną karę Źródło: Materiały WP, fot: Adobe
d342fsi
d342fsi

Brak ważnego ubezpieczenia OC oznacza naprawdę słone koszty. Mogą one dochodzić do nawet 9 tys. zł. Wysokość kary uzależniona jest od rodzaju pojazdu oraz czasu, przez jaki kierowca jeździł bez ważnego ubezpieczenia.

Polscy kierowcy przestają płacić OC. "Kupują używany samochód, ale tego nie wiedzą"

Jazda bez OC kosztuje słono

Polisa OC jest w Polsce obowiązkowa, a jej brak jest karany. Stawki, jakie muszą zapłacić kierowcy bez ważnego ubezpieczenia, sięgają tysięcy złotych. Pamiętać także należy, że w przypadku zdarzenia drogowego kierowca będzie musiał opłacić wszystkie szkody, jakie wyrządził, z własnej kieszeni. Rekordziści płacą ponad milion złotych!

Od 1 stycznia wprowadzone zostały nowe stawki za brak ubezpieczenia OC. Są one aktualizowane co roku i uzależnione od wysokości wynagrodzenia minimalnego. W tym roku maksymalna kara, jaką będzie musiał zapłacić kierowca przyłapany na jeździe bez ważnej polisy, wynosi 9030 zł.

d342fsi

Maksymalna stawka dotyczy pojazdów ciężarowych, dla których polisa nie została wykupiona przez 14 i więcej dni. W przypadku samochodów osobowych najwyższa kara wynosi 6020 zł i również obejmuje pojazdy, które nie mają ważnego ubezpieczenia przez 14 i więcej dni.

Nieco niższe, choć nadal dające po kieszeni kary obowiązują, gdy zapominalstwo kierowców jest mniejsze. Przyłapani na jeździe bez OC do 3 dni od konieczności jego zakupu zapłacą 1200 zł w przypadku osobówek i 1810 zł w przypadku pojazdów ciężarowych.

O obowiązku posiadania ważnego OC pamiętać także muszą właściciele motocykli i motorowerów. Brak polisy oznacza kary zaczynające się od 200 zł, a kończące nawet na 1000 zł.

Zestawienie wysokości kar w zależności od przewinienia obrazuje poniższa tabela:

Liczba dni bez ubezpieczenia

Samochód osobowy

Samochód ciężarowy

Motocykl, motorower

Rolnicy

do 3 dni

1200 zł

1800 zł

200 zł

300 zł

4-14 dni

3010 zł

4520 zł

500 zł

300 zł

Powyżej 14 dni

6020 zł

9030 zł

1000 zł

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d342fsi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d342fsi