Brak redukcji deficytu przesłanką do szybkiego zacieśnienia w polit. monet. - Hausner z RPP
11.06. Warszawa (PAP) - Pole manewru w polityce monetarnej jest zawężone, gdyż musi ona brać pod uwagę skutki wieloletniej ekspansji fiskalnej - ocenia Jerzy Hausner, członek RPP....
11.06. Warszawa (PAP) - Pole manewru w polityce monetarnej jest zawężone, gdyż musi ona brać pod uwagę skutki wieloletniej ekspansji fiskalnej - ocenia Jerzy Hausner, członek RPP. Jego zdaniem brak wyraźnej redukcji poziomu deficytu będzie przesłanką do szybkiego i zdecydowanego zaostrzenia polityki pieniężnej.
"(...) aktualnie pole manewru po stronie polityki pieniężnej bardzo się zawęziło. Polityka pieniężna będzie musiała akomodować skutki wieloletniej ekspansywnej polityki fiskalnej. To jak szybko i w jakim tempie będzie zaostrzona, zależy w dużym stopniu, choć nie tylko, od tego, jaką politykę fiskalną będzie prowadzić rząd w średniookresowej perspektywie lat 2011 - 2014. W istocie zatem teraz ruch należy do rządu" - napisał Hausner w artykule w piątkowej "Rzeczpospolitej".
"Tu znaczenie będą miały dwa fakty. Po pierwsze, jaki projekt budżetu prześle rząd do parlamentu z końcem września. Chodzi głównie o to, czy będzie on wyznaczał pierwszy i wyraźny krok wskazujący na zacieśnianie polityki fiskalnej. Co konkretnie oznacza wejście na ścieżkę konsekwentnego i stopniowego obniżania deficytu budżetowego z obecnych 7,0 do 0-1 proc. PKB (w latach wysokiej koniunktury gospodarczej). Jest jasne, że nie da się tego zrobić z roku na rok ani nawet w dwa-trzy lata. Ale najpóźniej do 2014 r. powinniśmy zejść z deficytem poniżej 3 proc. PKB, a w 2012 roku osiągnąć pierwotną nadwyżkę budżetową (czyli nadwyżkę dochodów całego sektora finansów publicznych nad wydatkami, z wyłączeniem kosztów obsługi długu publicznego). To klucz do wiarygodności polityki fiskalnej" - napisał Hausner w artykule, którego drugim autorem jest Mirosław Gronicki.
"Drugi istotny fakt określający kierunek i cel polityki fiskalnej to przywrócenie przez rząd w polityce gospodarczej perspektywy wejścia Polski do strefy euro. Nie chodzi przy tym o datę, ale wyraźnie zdefiniowaną ścieżkę dążenia do tego celu" - ocenił członek RPP.
"Jeśli nie będzie wyraźnego obniżenia poziomu deficytu, co musi wynikać z ograniczenia wydatków bądź podniesienia dochodów, przy utrzymaniu założonego poziomu wydatków, to wtedy jasne jest, że staje się to mocną przesłanką szybkiego i zdecydowanego zaostrzenia polityki pieniężnej" - napisał Hausner. (PAP)
fdu/ bas/