Trwa ładowanie...

Brakuje 6 mln akcji w rachunku Solorza

65,99 proc. akcji NFI Midas posiada pośrednio i bezpośrednio Zygmunt Solorz-Żak – podał fundusz. Inwestorom giełdowym bilans się nie zgadza

Brakuje 6 mln akcji w rachunku SolorzaŹródło: AKPA
d2zvc94
d2zvc94

Na informację o tym, jaki jest poziom zaangażowania Zygmunta Solorza-Żaka w NFI Midas, mniejszościowi akcjonariusze funduszu czekali od dłuższego czasu. Po tym, jak Midas przekazał wczoraj na rynek komunikat na ten temat – coś im się nie zgadzało.

Zarząd NFI poinformował, że 18 lipca otrzymał od Solorza-Żaka zawiadomienie, z którego wynika, iż pośrednio i bezpośrednio (poprzez spółki Aero 2, Litenite i Karswella) posiada on 65,99 proc. walorów Midasa. Dokładnie tyle, ile firma Nova Capital po wiosennej emisji NFI: 195,29 mln sztuk.

Gdzie jest 6 mln akcji

Jeden z giełdowych inwestorów zwrócił uwagę, że stan posiadania biznesmena nie zgadza się z komunikatami podawanymi przez NFI oraz deklaracjami zarządu spółki. Faktycznie, Wojciech Pytel, prezes NFI, mówił dziennikarzom tuż po zamknięciu wiosennej emisji z prawem poboru, że objęcie nieco ponad 6 mln akcji spółki zaproponowano podmiotowi związanemu z Solorzem-Żakiem. – Kto w takim razie objął te akcje – dopytywał inwestor. Zwracał jednocześnie uwagę, że jeśli posiada je Solorz-Żak, to oznaczałoby to, że (w związku z przekroczeniem progu 66 proc. głosów na walnym zgromadzeniu) powinien ogłosić wezwanie na pozostałe akcje Midasa.

Tymczasem w komunikacie Midasa mowa jest jedynie o ewentualnym wezwaniu na akcje zapewniające osiągnięcie progu 66 proc.

d2zvc94

Tomasz Matwiejczuk, rzecznik Solorza-Żaka, obiecał nam odpowiedź na pytanie dotyczące "brakujących" 6 mln walorów. Do zamknięcia tego wydania "Parkietu" nie nadeszła.

KNF się przyglądała

Solorz-Żak zapowiedział w grudniu 2010 r., że zainwestuje w Midasa. Wtedy też wszedł do jego rady nadzorczej i objął jej przewodnictwo. W trakcie publicznej oferty akcji Midasa związał się z nim kapitałowo. W aneksie do prospektu spółka podała, że 13 maja br. kontrolowany przez biznesmena Karswell przejął kontrolę nad cypryjskim wehikułem – Litenite. Ten zaś od jesieni ub.r. jest większościowym udziałowcem Aero 2. Ta spółka w kwietniu ub.r. stała się zaś znaczącym udziałowcem Nova Capital - głównego akcjonariusza NFI.
Udziały w Novej sprzedał Aero 2 znany giełdowy inwestor Roman Karkosik. Obok Aero 2 w strukturze właścicielskiej Novej pojawił się wtedy Rexon Overseas, jeden ze współwłaścicieli InvestBanku.

Od tamtej pory ani Aero 2, ani Rexon nie dysponowały – do ubiegłego tygodnia – większościowym pakietem udziałów w Novej. 12 lipca Aero 2 dokupiło 2,5 tys. udziałów tej firmy i obecnie dysponuje pakietem nieco przekraczającym 50 proc. udziałów Nova Capital. Ta na pozór niewielka transakcja sprawiła, że Solorz-Żak formalnie poinformował Midasa o zwiększeniu zaangażowania.

– Komisja Nadzoru Finansowego przyglądała się już wcześniej przejęciu NFI Midas przez Zygmunta Solorza-Żaka – przyznaje Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF. Nie znaleziono jednak dowodów na to, że udziałowcy Novej: Aero 2, Rexon i Sensor, działają w porozumieniu. – Sprawa jest przedmiotem wyjaśnień – mówi rzecznik.

NFI Midas i jego spółki zależne Mobyland i CenterNet to jeden z elementów telekomunikacyjnego projektu Solorza-Żaka. Posiadają częstotliwości 1800 MHz, w oparciu o które buduje on sieć ultraszybkiego Internetu.

Urszula Zielińska

d2zvc94
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zvc94

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj