Trwa ładowanie...
d19svi4

Roman Karkosik

Najnowsze informacje
3.2
(5 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Czernikowo

d19svi4
Stuff Materiały Prasowe
Źródło: Stuff Materiały Prasowe

Roman Karkosik należy do najbogatszych ludzi w Polsce, jest przedsiębiorcą i jednym z największych inwestorów giełdowych Europy Środkowowschodniej. Nie wiadomo o nim za wiele, ponieważ jego zdaniem rozgłos nie jest korzystny dla interesów.

Życiorys

Roman Karkosik urodził się 9 maja 1951 roku, pochodzi z Czernikowa, wsi w pobliżu Torunia. Uczył się w toruńskim Technikum Cukierniczym, które ukończył w 1970 roku z tytułem technika mechanika, specjalizując się w budowie maszyn i urządzeń wykorzystywanych w przemyśle cukierniczym.

Swoją działalność Roman Karkosik rozpoczynał, prowadząc w rodzinnej miejscowości bar, a następnie fabrykę napojów. Od 1989 roku założył działalność gospodarczą KARO – Roman Karkosik, jest to przedsiębiorstwo produkcyjno-handlowe działające w branży zajmującej się przewodami elektrycznymi i osprzętem elektroinstalacyjnym.

Następnie zajął się skupem złomu, zdobyte materiały wykorzystując jako surowiec produkcyjny, a ostatecznie założył sieć skupów działających w całej Polsce. Skupowane materiały sprzedawał też za granicą.

W 1991 roku Roman Karkosik zaczął działać na rynku tworzyw sztucznych i jako pierwszy w Polsce zajął się produkcją butelek z tworzyw sztucznych. W 1993 roku Karkosik zajął się inwestycjami giełdowymi, do tej działalności przyłączyła się też jego żona Grażyna. Inwestowanie na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych przyczyniło się do jego dalszych sukcesów, wspierał spółkę akcyjną Boryszew, którą kontrolował od 2000 roku.

W 2005 roku przejęła ona 30 proc. akcji Impexmetalu, przedsiębiorstwa działającego w przemyśle metalowym. Karkosik został też udziałowcem Alchemii, firmy Skotan i przedsiębiorstwa hutniczego Hutmen. Sponsorował też polski żużel jako udziałowiec KS Toruń Unibax, inwestując w niego w 2006 roku.

Majątek

W 2017 roku majątek Romana Karkosika wyniósł 2278 mln złotych.

Karkosik posiada 10 proc. udziałów Narodowego Funduszu Inwestycyjnego Krezus, 57 proc. akcji koncernu Boryszew, 66 proc. akcji Alchemii i 89 proc. akcji Hutmenu. Kontrolowane przez niego spółki przejęły m.in. Elanę, Impexmetal oraz Grupę Maflow. Od 1989 roku Roman Karkosik nieprzerwanie prowadzi firmę KARO – Roman Karkosik.

Życie prywatne

Rodzicami Romana Karkosika są Alina i Jan Karkosikowie, jego ojciec zmarł w 1985 roku, matka przewodniczy klubowi seniora w Czernikowie. Roman Karkosik ma dwóch braci – Ryszard jest najstarszy, działa jako właściciel przedsiębiorstwa Elkard, natomiast Mirosław, najmłodszy z rodzeństwa, jest właścicielem sklepów jubilerskich Eliza.

Żona Karkosika, Grażyna Karkosik, podobnie jak on inwestuje na giełdzie. Małżonkowie mają rozdzielność majątkowa, a Grażyna Karkosik również znalazła się na liście najbogatszych Polaków.

Miejsce w rankingu najbogatszych Polaków

Roman Karkosik pojawił się na liście 100 najbogatszych polaków Forbesa w latach 2014, 2015, 2016 i 2017. W 2017 roku zajął 10. miejsce. W 2008 roku uzyskał 1014. miejsce w Rankingu Miliarderów Świata Forbesa.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19svi4
d19svi4
d19svi4
d19svi4