Trwa ładowanie...

Brakuje fachowców na podstawowe stanowiska

Najbardziej polskim firmom brak fachowców na podstawowe stanowiska - ocenia "Puls Biznesu".

Brakuje fachowców na podstawowe stanowiskaŹródło: Jupiterimages
d2pyqqx
d2pyqqx

Prawie co drugi pracodawca w Polsce (49%) ma kłopoty z obsadzeniem stanowisk - pokazuje raport "10 najbardziej poszukiwanych zawodów na świecie", przygotowany przez firmę doradczą Manpower Inc. Dla porównania - światowa średnia to 31%.

Najbardziej poszukiwani przez firmy są ludzie o profesjach, które wymagają specjalistycznych kwalifikacji. Dotyczy to nie tylko przedsiębiorstw w Polsce, ale także np. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Kanadzie czy Szwecji.

Na krajowej liście najbardziej deficytowych zawodów nie znaleźli się menedżerowie, którzy w zestawieniu międzynarodowym zajęli wysoką, piątą pozycję. Wygląda tez na to, że mamy "nadprodukcję" specjalistów IT, np. programistów.

10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2008 r. w Polsce: wykwalifikowani pracownicy fizyczni; kierowcy; technicy; inżynierowie; pracownicy działu obsługi klienta i wsparcia klienta; pracownicy hoteli i restauracji; pracownicy produkcji; niewykwalifikowani pracownicy fizyczni; pracownicy sekretariatu, asystenci, asystenci administracji, pracownicy wspierający pracę biura. (PAP)

d2pyqqx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pyqqx