Trwa ładowanie...
d2nkrnt

Branże, gdzie wciąż jest praca

Wiele firm zamierza wykorzystać kryzys, by się zmienić. Wiąże się to także ze zwiększaniem zatrudnienia
Share
Branże, gdzie wciąż jest praca
d2nkrnt

Wiele firm zamierza wykorzystać kryzys, by się zmienić. Wiąże się to także ze zwiększaniem zatrudnienia - informuje "Rzeczpospolita".

Kryzys im nie straszny

Kryzys dla wielu firm jest szansą na dostosowanie się do potrzeb klientów i poprawienie pozycji rynkowej. To, że spowolnienie mobilizuje firmy do zmian wynika z cytowanego przez gazetę badania Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki PKPP Lewiatan, przeprowadzonego wśród małych i średnich firm.

d2nkrnt

Wynika z niego, że co piąta z nich wprowadzi w tym roku na rynek nowy produkt lub usługę. Jeszcze więcej, bo 30 proc., ma zamiar zastosować niestandardowe rozwiązania i zmieniać przyzwyczajenia klientów, aby utrzymać pozycję rynkową albo ją poprawić.

Ekonomiści szacują, że największy pozytywny wpływ na PKB w przyszłym roku będzie miała konsumpcja, a najbezpieczniej pod względem zatrudnienia powinno być w firmach produkujących na potrzeby rynku krajowego - czytamy w gazecie.

Tu będzie praca

Specjaliści stawiają na windykację. Twierdzą, że odzyskiwanie długów jest jedną z najbardziej obiecujących branż w nadchodzącym roku. W 2011 r. firmy windykacyjne zarobiły rekordowe 172 mln zł, a w tym roku wynik ten prawdopodobnie będzie pobity.

d2nkrnt

Według „Rzeczpospolitej” na brak perspektyw nie mogą narzekać producenci sprzętu elektronicznego, maszyn i urządzeń oraz urządzeń elektrycznych. Już w tej chwili widać wzrost sprzedaży, zatrudnienia oraz wzrost płac realnych.

Bardzo dobrze radzą sobie firmy, które oferują markowe produkty.– Zauważamy wyraźny trend wzrostu sprzedaży ekskluzywnych zegarków oraz biżuterii z diamentami. Niektóre kolekcje wręcz podwoiły swoją sprzedaż. Już teraz został osiągnięty poziom ich sprzedaży z ubiegłego roku – powiedział na łamach „Rzeczpospolitej” Piotr Rączyński, prezes Apartu.

Oni chcą zatrudniać

Z badania PKPP Lewiatan wynika również, że jest spora nadwyżka firm, które deklarują zamiar zatrudniania nad tymi, które zamierzają zwalniać. Na uwagę zasługują tu firmy, świadczące m.in. usługi doradcze. – To jest np. sektor związany z działalnością profesjonalną, wszelkiego rodzaju doradztwo podatkowe czy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej – mówi ekonomistka PKPP Lewiatan tłumacząc to tym, że w dobie kryzysu potrzeba nam wsparcia fachowców po to, by lepiej orientować się w niepewnej sytuacji gospodarczej.

d2nkrnt

Wśród małych firm, świadczących tego typu usługi rośnie popyt, co pozwala mieć nadzieję, że będą zwiększać zatrudnienie i poziom wynagrodzeń. – Drugim takim sektorem jest komunikacja i informacja – mówi Małgorzata Starczewska–Krzysztoszek. –Czyli mamy tutaj telekomunikację, internet oraz usługi związane z informatyką. Zdaniem ekonomistki, wzrost zapotrzebowania na takie usługi jest zrozumiały ze względu na potrzebę szukania oszczędności w firmach, a np. komputeryzacja pewnych procesów pozwala zoptymalizować koszty działania.

(JK)

Wskazówki dla lidera biznesu XXI wieku

d2nkrnt

Podziel się opinią

Share
d2nkrnt
d2nkrnt