Bratkowski zapowiada głosowanie za obniżkami stóp o 25 pb miesięcznie

Warszawa, 26.05.2015 (ISBnews) - Zgłaszający do niedawna wnioski o obniżkę stóp procentowych o 100 pb członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Andrzej Bratkowski zapowiedział, że obecnie będzie się opowiadał za luzowaniem polityki pieniężnej po 25 pb miesięcznie. Na zmianę wpłynęły nowe dane, dotyczące produkcji przemysłowej i budowlanej za grudzień.

26.01.2015 | aktual.: 26.01.2015 12:23

Według Bratkowskiego, dobre dane o produkcji przemysłowej i budowlanej ponownie modyfikują bilans ryzyka - tym razem zwiększając prawdopodobieństwo wariantu lekkiego przyspieszenia wzrostu i zmniejszając ryzyko jego osłabienia. W jego przekonaniu to dane o zatrudnieniu są bardziej miarodajne wskazujące na utrzymywanie się bardzo skromnego trendu wzrostowego.

"Nadal więc uważam, że najbardziej prawdopodobny wzrost PKB w 2015 r. to 2,5-3,0%. Dlatego nie spodziewam się wyjścia z deflacji przed połową 2015 (a i to nie jest pewne), ani powrotu inflacji do celu w 2015 r." - napisał Bratkowski na swoim blogu.

Takie perspektywy wzrostu PKB i inflacji nadal stwarzają znaczną przestrzeń dla obniżek stóp procentowych. Z drugiej strony, silne wzmocnienie franka zwiększa nerwowość na rynku, co nie sprzyja dużym jednorazowym zmianom. Według członka władz monetarnych, nie ma jednak powodu, by odkładać obniżki stóp, bo dla gospodarki polskiej ważniejszy jest jednak kurs złotego względem euro niż względem franka.

"Ostatnia decyzja EBC i wzmocnienie złotego w reakcji na nią wskazują, że na postawę 'wait and see' też nie możemy sobie pozwolić. Dlatego obecnie jestem zwolennikiem obniżek stóp małymi krokami - po 25 punktów bazowych miesięcznie" - zadeklarował Bratkowski.

Według niego, nawet, gdy inflacja znacząco odbiega od celu, szybki wzrost gospodarczy, połączony z szybkim wzrostem kredytu, może być argumentem za rezygnacją z obniżek, a nawet za podwyżkami stóp procentowych. Dlatego w takiej sytuacji RPP powinna przede wszystkim obserwować dynamikę kredytów oraz cen aktywów i nieruchomości, uważa także Bratkowski.

"RPP powinna moim zdaniem mieć obecnie odwagę działać mimo nadzwyczajnych okoliczności wynikających z decyzji Banku Centralnego Szwajcarii i EBC. Żeby jednak ewentualne dobre wiadomości w ostatecznym rachunku nie okazały się początkiem znacznie poważniejszych problemów, Rada musi także być gotowa do radykalnej zmiany swojej polityki" - podsumował członek RPP.

Po październikowej obniżce RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionych poziomach z główną stopą referencyjna wynoszącą 2,0% w kolejnych miesiącach. Rada podtrzymała w swoim komunikacie w styczniu, że nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej, jeśli wzrost PKB spowolni. Analitycy spodziewają się, że do obniżki - o 25 pb - dojdzie najprawdopodobniej w marcu.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)