Trwa ładowanie...
d4et6u7
06-05-2015 19:15

Bronisław Komorowski wręczył w Poznaniu nagrody gospodarcze

Trzeba promować w Polsce polską przedsiębiorczość - bez tego nie będziemy się dalej rozwijać na miarę naszych potrzeb, oczekiwań i aspiracji - mówił w środę w Poznaniu Bronisław Komorowski podczas gali wręczania Nagród Gospodarczych Prezydenta RP.

d4et6u7
d4et6u7

Nagrodę w kategorii innowacyjność otrzymała firma Selvita. Za obecność na rynku globalnym wyróżniono Grupę Kapitałową Inglot. W kategorii ład korporacyjny i społeczna odpowiedzialność biznesu nagroda przypadła firmie Promotech. W kategorii zielona gospodarka zwycięzcą okazał się Zakład Utylizacji Odpadów w Gorzowie Wlkp. Nagroda w kategorii trwały sukces trafiła do Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita.

"Doskonale wiemy, jak wiele jeszcze musimy nadgonić. Jak wiele jeszcze uzyskać, aby wzbogacić się na tyle, abyśmy żyli wedle standardów najzamożniejszej części świata. Ale dzięki takim ludziom, dzięki takim firmom, dzięki całemu środowisku przedsiębiorców polskich zbliżamy się i to mocnymi, zdecydowanymi krokami do tego momentu" - powiedział w trakcie gali o nagrodzonych i nominowanych prezydent.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP została ustanowiona w 1998 r. przez Aleksandra Kwaśniewskiego i była przyznawana do 2005 r. Decyzję o kontynuacji przyznawania nagrody podjął w 2011 r. Bronisław Komorowski.

"Dobrze się stało, że wspólnym wysiłkiem udało się przywrócić gospodarczą nagrodę prezydenta. W moim przekonaniu było to dobre odczytanie wyzwań, które stoją przed Polską. Bo przecież nagroda prezydencka ma być formą nie tylko wyróżnienia, ale także i zachętą do dalszej aktywności. Ma być także formą promocji polskiej przedsiębiorczości - przede wszystkim w Polsce, ale nie tylko" - powiedział podczas gali Komorowski.

d4et6u7

"Tak to już jest, że trzeba w dalszym ciągu polską przedsiębiorczość promować w Polsce. Bo musimy budować postawy społeczne akceptacji dla przedsiębiorczości. Bez tego nie będziemy się dalej rozwijać na miarę naszych potrzeb, naszych oczekiwań, naszych aspiracji" - dodał.

Prezydent powiedział, że przywracając nagrodę, chciał utrwalić przesłanie, że nie ma dobrej wolności bez przedsiębiorczości.

"Dzisiaj jestem przekonany, że kolejne wielkie zadanie, które przed nami stoi, to jest budowanie realnych mechanizmów sprzyjających utrwaleniu polskiego sukcesu. Zarówno w wymiarze konkretnej firmy, konkretnej rodziny, konkretnego przedsięwzięcia, ale także w skali całej polskiej gospodarki" - powiedział.

Podkreślił, że polska gospodarka jest trzecią rozwijającą się w sposób nieprzerwany gospodarką na świecie - po chińskiej i niemieckiej.

d4et6u7

"To jest gigantyczne osiągnięcie: trzeci kraj, trzecia gospodarka na świecie, jeśli chodzi o utrzymanie trwałego sukcesu w postaci ciągłego, nieprzerwanego rozwoju. To trzeba naprawdę utrwalić, stąd wielkie wyzwania w zakresie innowacyjności, stąd także wielkie wyzwanie, jeśli chodzi o budowanie prawidłowych relacji między państwem a przedsiębiorcami - także rozumianymi jako podatnicy. Tak też rozumiem moje własne inicjatywy, adresowane do całej Polski, ale ze szczególnym uwzględnieniem ludzi przedsiębiorczości, zarówno jeśli chodzi o ustawę proinnowacyjną, jak i jeśli chodzi o uczciwe traktowanie przez państwo ludzi zarabiających pieniądze, budujących miejsca pracy dla innych Polaków i jeszcze płacących przyzwoite podatki" - powiedział.

Prezydenckie wyróżnienie przyznawane jest przedsiębiorstwom, instytutom naukowo-badawczym i wynalazcom w Polsce, którzy wnoszą znaczący wkład w innowacyjność i rozwój gospodarki, odnoszą sukcesy na rynku globalnym, budują pozytywny wizerunek polskiej ekonomii w kraju i za granicą.

Selvita, która otrzymała nagrodę w kategorii innowacyjność, jest największą w Europie Środkowo-Wschodniej firmą biotechnologiczną działająca w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych w leczeniu przede wszystkim chorób nowotworowych. Podczas wręczania nagród podkreślano, że przedsiębiorstwo przygotowało innowacyjne inhibitory kinaz - projekt mający na celu opracowanie przełomowych, genetycznie zindywidualizowanych leków stosowanych w terapiach onkologicznych. W firmie pracuje ponad 225 osób, w tym 70 z tytułem doktora.

d4et6u7

Za obecność na rynku globalnym nagrodę otrzymała Grupa Kapitałowa Inglot. Spółka jest jedną z największych polskich marek kosmetycznych. Jej produkty są dostępne w prawie 70 krajach na 6 kontynentach. Grupa ma przeszło pół tys. salonów i punktów świecie, w tym 200 w Polsce.

W kategorii ład korporacyjny i społeczna odpowiedzialność biznesu nagroda przypadła firmie Promotech, która produkuje profesjonalne elektronarzędzia i sprzęt dla przemysłu. Większość trafia na eksport. W firmie funkcjonuje system corocznych obligatoryjnych ocen dla wszystkich zatrudnionych. Przedsiębiorstwo jest mecenasem kultury, wspiera regionalne stowarzyszenia. Pracownicy spółki mają zapewnioną m.in. prywatną opiekę medyczną, dodatek za urodzenie dziecka, coroczne dofinansowanie wyprawek szkolnych.

Zakład Utylizacji Odpadów w Gorzowie Wlkp. zwyciężył w kategorii zielona gospodarka. Dzięki zastosowaniu automatycznej segregacji firma odzyskuje maksymalną ilość surowców wtórnych. Zakład prowadzi też działalność w zakresie składowania odpadów niebezpiecznych, a także produkcji paliwa alternatywnego i kompostu. W przedsiębiorstwie działa Centrum Badawczo-Wdrożeniowe "Eko-innowacje". Firma efektywnie wykorzystuje zrekultywowane zamknięte środowiska odpadów.

d4et6u7

Nagroda w kategorii trwały sukces trafiła do Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita, największej grupy mleczarskiej w Polsce. Tworzy ją 14 zakładów produkcyjnych i 29 centrów dystrybucyjnych. Mlekovita współpracuje z ponad 20 tys. dostawców mleka, 140 firmami transportowymi i 150 dostawcami dodatków spożywczych, opakowań i materiałów pomocniczych. Średni roczny wzrost przychodów firmy w ostatnich 20 latach wyniósł 10 proc.

Łącznie do XIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP zgłoszono 106 najlepszych firm i instytutów naukowo-badawczych, wytypowanych przez urzędy marszałkowskie oraz instytucje biznesowe, fundacje, stowarzyszenia i redakcje czasopism branżowych. Spośród tych wniosków kapituła Nagrody wybrała 16. nominowanych. W skład kapituły weszli wybitni polscy przedsiębiorcy, ekonomiści, naukowcy i przedstawiciele mediów; jej przewodniczącym był Wiesław Rozłucki.

W latach 2011-2014 Nagrodę otrzymało łącznie 17 przedsiębiorstw spośród 51 nominowanych firm.

Wręczenie prezydenckich nagród zbiegło się z rozpoczęciem w Poznaniu Międzynarodowych Targów Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego Intermasz - Komorowski przed wręczeniem nagród zwiedził wystawę.

d4et6u7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4et6u7