Bruksela dorzuci się do Baltic Pipe. 215 mln euro na połączenie gazowe między Polską a Danią
Komisja Europejska poinformowała w środę, że przeznaczy 215 milionów euro z budżetu unijnego na budowę gazociągu Baltic Pipe. Głównym celem inwestycji jest uniezależnienie się Polski od dostaw gazu z Rosji.
Informacja o dofinansowaniu kluczowego projektu energetycznego polskiego rządu pojawiła się w środę przy okazji przedstawienia listy projektów energetycznych, które dostaną unijne wsparcie finansowe.
Decyzja została już zatwierdzona przez kraje członkowskie UE. Komisja Europejska oceniła, że projekt Baltic Pipe będzie miał "kluczowe znaczenie" dla bezpieczeństwa dostaw i integracji rynku w regionie.
Środki na Baltic Pipe będą pochodziły z unijnego instrumentu finansowego "Łącząc Europę", którego łączny budżet na lata 2014-2020 wynosi 5,35 mld euro.
Memorandum w sprawie realizacji rurociągu, który ma mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, zostało podpisane w Kopenhadze 9 czerwca 2017 r. przez szefów rządów Polski i Danii.
Polsko-duńsko-norweski projekt gazociągu Baltic Pipe, ma połączyć polski system przesyłu gazu ze złożami na szelfie norweskim Morza Północnego.
Plany inwestycyjne zakładają, że od października 2022 r. będzie można sprowadzać za pośrednictwem Baltic Pipe 10 mld m sześc. rocznie gazu ziemnego ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl