Trwa ładowanie...
energetyka

Bruksela dorzuci się do Baltic Pipe. 215 mln euro na połączenie gazowe między Polską a Danią

Komisja Europejska poinformowała w środę, że przeznaczy 215 milionów euro z budżetu unijnego na budowę gazociągu Baltic Pipe. Głównym celem inwestycji jest uniezależnienie się Polski od dostaw gazu z Rosji.

Share
Bruksela dorzuci się do Baltic Pipe. 215 mln euro na połączenie gazowe między Polską a Danią
Źródło: PAP/Radek Pietruszka
d4bb63n

Informacja o dofinansowaniu kluczowego projektu energetycznego polskiego rządu pojawiła się w środę przy okazji przedstawienia listy projektów energetycznych, które dostaną unijne wsparcie finansowe.

Decyzja została już zatwierdzona przez kraje członkowskie UE. Komisja Europejska oceniła, że projekt Baltic Pipe będzie miał "kluczowe znaczenie" dla bezpieczeństwa dostaw i integracji rynku w regionie.

Środki na Baltic Pipe będą pochodziły z unijnego instrumentu finansowego "Łącząc Europę", którego łączny budżet na lata 2014-2020 wynosi 5,35 mld euro.

d4bb63n

Memorandum w sprawie realizacji rurociągu, który ma mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, zostało podpisane w Kopenhadze 9 czerwca 2017 r. przez szefów rządów Polski i Danii.

Polsko-duńsko-norweski projekt gazociągu Baltic Pipe, ma połączyć polski system przesyłu gazu ze złożami na szelfie norweskim Morza Północnego.

Plany inwestycyjne zakładają, że od października 2022 r. będzie można sprowadzać za pośrednictwem Baltic Pipe 10 mld m sześc. rocznie gazu ziemnego ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4bb63n

Podziel się opinią

Share
d4bb63n
d4bb63n