Trwa ładowanie...

Brytyjczycy ostro grają. Kolejny prywatny odrzutowiec uziemiony

Od kilku dni na Wyspach obowiązują bardziej restrykcyjne przepisy. Zakazują m.in. lotów rosyjskich samolotów i obsługi maszyn, które znajdują się na lotniskach. Już widać pierwsze efekty. Prywatny odrzutowiec został uziemiony na lotnisku Londyn-Luton. Śledczy sprawdzają, do którego oligarchy należy.

Brytyjskie ministerstwo transportu uniemożliwiło samolotowi start z lotniska Londyn-Luton Brytyjskie ministerstwo transportu uniemożliwiło samolotowi start z lotniska Londyn-Luton Źródło: Getty Images, fot: © 2021 Bloomberg Finance LP
d1rqzqb
d1rqzqb

Rosyjscy miliarderzy nie mają łatwego życia na Wyspach. Ich majątki są zabezpieczane przez odpowiednie władze. W sobotę brytyjski minister transportu Grant Shapps poinformował, że uniemożliwił korzystanie z kolejnego prywatnego odrzutowca, który może należeć do któregoś z rosyjskich oligarchów.

"Nie będziemy stać z boku i patrzeć, jak ci, którzy zarobili miliony dzięki protekcji (prezydenta Rosji Władimira) Putina, żyją spokojnie, podczas gdy przelewana jest niewinna krew" - napisał Shapps na Twitterze.

Ministerstwo transportu poinformowało, że wydało komunikat NOTAM, by uniemożliwić samolotowi start z lotniska Londyn-Luton. Maszyna pozostanie na lotnisku, podczas gdy urzędnicy będą badać, czy podlega ona sankcjom.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sklepy wycofują rosyjskie produkty. "Oddolny odpowiednik sankcji"

Jeśli potwierdzi się, że to prywatny rosyjski samolot, utrzymany będzie zakaz korzystania z brytyjskiej przestrzeni powietrznej i lotnisk. Ministerstwo dodało, że podczas prowadzenia dochodzenia nie będzie się wypowiadało na temat tego, czyją własnością może być ten konkretny samolot.

Brytyjczycy poważnie potraktowali sankcje

W ramach sankcji nałożonych na Rosję po jej napaści na Ukrainę brytyjskie władze zatrzymały już dwa odrzutowce należące do oligarchy Jewgienija Szwidlera oraz helikopter rosyjskiej firmy HeliCo Group.

d1rqzqb

Rząd premiera Borisa Johnsona jest liderem, jeżeli chodzi o wprowadzanie sankcji na Rosję. Najnowsze restrykcyjne przepisy weszły w życie w środę. Od kilku dni wprowadzenie rosyjskiego samoloty w przestrzeń powietrzną Wielkiej Brytanii jest traktowane jak przestępstwo.

Zabroniona jest jakakolwiek obsługa techniczna i konserwacja samolotów i statków należących do Rosjan. Ma to zastosowanie np. w sytuacjach, gdy taka jednostka już wcześniej znajdowała się na brytyjskim lotnisku lub w porcie.

Brytyjski rząd wprowadził także zakaz dokonywania transakcji finansowych, handlu i dostaw towarów, jakim objęte były wszystkie podmioty z Krymu. Został rozszerzony na podmioty z separatystycznych Donieckiej oraz Ługańskiej Republiki Ludowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1rqzqb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1rqzqb