Budowa bloków energetycznych w elektrowni Opole zrealizowana w 60 proc.

Budowa bloków energetycznych w elektrowni Opole została zrealizowana w 60 proc. - poinformował w czwartek prezes PGE Henryk Baranowski. Zapewnił, że inwestycja jest realizowana zgodnie z harmonogramem i budżetem.

06.10.2016 18:50

"Budowa bloków energetycznych w elektrowni w Opolu jest dużym wyzwaniem nie tylko technicznym, ale także projektowym, logistycznym i koordynacyjnym. Za nami 60 proc. inwestycji, którą realizujemy zgodnie z harmonogramem i budżetem. Nowe moce pozwolą PGE budować przewagę konkurencyjną i umacniać pozycję lidera rynku" - powiedział Baranowski.

W rozbudowywanej opolskiej elektrowni stoją już mierzące 185 metrów chłodnie kominowe bloków 5 i 6. Będą one służyć do chłodzenia wody technologicznej w elektrowni i wyrzutu pary przez instalację odsiarczania spalin. Chłodnie kominowe w elektrowni Opole to najwyższe tego typu budowle w Polsce i jedne z najwyższych w Europie.

Bloki 5 i 6 będą w przyszłości zużywać rocznie ok. 4 mln ton węgla transportowanego koleją ze Śląska. Jak zapewnia wykonawca kontraktu, konsorcjum Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa, "żywotność" każdego z bloków wynosi 35 lat lub 200 tys. godzin pracy. Bloki te budowane są niezależnie od siebie. Blok 5 ma być oddany do użytku na jesieni 2018 r., a blok 6 do marca 2019 r.

Rozpoczęta w lutym 2014 r. budowa bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole jest flagową inwestycją PGE Polskiej Grupy Energetycznej. To największa inwestycja w Polsce po 1989 r. Nowe bloki produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie i zasilą w energię nawet 4 mln gospodarstw domowych. Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwoli osiągnąć najwyższą dla elektrowni węglowych efektywność wytwarzania energii elektrycznej (tzw. sprawność netto bloków wyniesie co najmniej 45,5 proc.), co oznacza ok. 20 proc. niższą emisję CO2 w porównaniu do funkcjonujących w Polsce elektrowni starszej generacji.

Pod koniec sierpnia br. na plac budowy elektrowni trafił największy w Polsce generator o mocy czynnej 958 MW. Waży 426 ton, a całkowita waga blachy magnetycznej użytej do produkcji wyniosła 300 ton, natomiast długość użytych przewodów miedzianych to aż 123 km. Generator wyprodukowany został w Polsce. Dostarczył go do elektrowni wrocławski oddział GE Power.

Jak podkreślił przy tej okazji prezes PGE Henryk Baranowski, inwestycja w Opolu jest kołem zamachowym gospodarki. "Aż 70 procent wartości wszystkich zamówień trafiło do polskich firm, a z każdej wydawanej przez nas złotówki 70 groszy zostaje w Polsce. Inwestycja to również tysiące miejsc pracy - obecnie na placu budowy pracuje dzienne ponad 3 tys. osób, a docelowo ta liczba sięgnie nawet 5 tys." - mówił.

W połowie września br. szacowano, że stan zaawansowania inwestycji wynosi ok.56 proc. Zakończenie budowy planowane jest na pierwszy kwartał 2019 r.

Po oddaniu nowych jednostek Elektrownia Opole zaspokajać będzie 8 proc. obecnego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną i będzie trzecią co do wielkości polską elektrownią.

GE Power jest generalnym projektantem inwestycji, a wrocławska fabryka kluczowym dostawcą maszyn elektrycznych dla nowych bloków. Generatory, które są dostarczane dla Elektrowni Opole, są największymi urządzeniami zastosowanymi w polskiej energetyce. Zostały opracowane specjalnie na potrzeby tej inwestycji tak, aby spełniała ona najwyższe standardy technologiczne.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także