Trwa ładowanie...

Budowa dróg na Euro 24/7, zgodna z prawem?

Czy budowa dróg na Euro 2012, 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę, jest zgodna z prawem pracy?

Share
Budowa dróg na Euro 24/7, zgodna z prawem?
d213af9

Czy budowa dróg na Euro 2012, 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę, jest zgodna z prawem pracy?

Oczywiście pracodawca, jako wykonawcy usługi może prowadzić budowę dróg przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Należy przy tym jednak zauważyć, że pracodawca może wykonywać usługę w dowolnym czasie jedynie pod warunkiem zapewnienia takiego prowadzenia robót, w którym godziny pracy poszczególnych pracowników przez niego zatrudnionych są zgodne z przepisami prawa pracy.

Zgodnie z przepisami – zakładając, że przy takiej inwestycji pracodawca zatrudnia pracowników w systemie równoważnego czasu pracy – pracownik może pracować w ciągu dnia maksymalnie do 12 godzin (art. 135 § 1 Kp). W takim systemie pracy pracownik może mieć zaplanowaną pracę również na sobotę i niedzielę – wówczas praca w te dni nie jest pracą w godzinach nadliczbowych (a pracownik może mieć również zaplanowany urlop na sobotę czy niedzielę).

d213af9

Bardzo istotnym jest również, aby w każdej dobie pracowniczej pracownik miał co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku pomiędzy zakończeniem pracy jednego dnia a jej rozpoczęciem w dniu następnym (art. 132 § 1 Kp).

Dodatkowo, pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego (art. 133 § 1 Kp).

[

]( http://praca.wp.pl/zarobki.html )

d213af9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d213af9
d213af9