Trwa ładowanie...
śląsk
16-08-2016 17:47

Budowa obwodnicy na Śląsku. Inwestycja szacowana na 130 mln zł

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach zgromadził wszystkie potrzebne dokumenty i pozwolenia na budowę obwodnicy Woźnik (Śląskie) - podał we wtorek Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego. Koszt inwestycji jest szacowany na 130 mln zł.

Share
Budowa obwodnicy na Śląsku. Inwestycja szacowana na 130 mln złŹródło: Fotolia, fot: Fotolia/RAW
d2j4ds0

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach zgromadził wszystkie potrzebne dokumenty i pozwolenia na budowę obwodnicy Woźnik (woj. śląskie) - podał we wtorek Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego. Koszt inwestycji jest szacowany na 130 mln zł.

Pozostało złożenie do wojewody śląskiego wniosku o wydanie zezwolenia na realizację tej inwestycji - podały służby prasowe marszałka.

Nowa droga składać się będzie z dwóch części. Odcinek pierwszy (równoległy do autostrady A1) o długości 1200 m będzie przebiegać od nowego ronda na skrzyżowaniu ul. Kolejowej i ul. Dworcowej (DW 789) do drogi będącej częścią węzła autostradowego, na której będzie się znajdował punkt poboru opłat.

d2j4ds0

Odcinek drugi, w kierunku wschodnim, będzie miał długość 2900 m i połączy zjazd z autostrady z DW 789 (ul. Koziegłowska), gdzie również powstanie rondo.

Jak zaznacza urząd marszałkowski, zaprojektowany przebieg nowej drogi jest efektem kompromisu, jaki udało się osiągnąć z mieszkańcami Woźnik na etapie konsultacji społecznych w 2011 roku.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach zamierzał poprowadzić obwodnicę od węzła autostradowego Woźniki na zachód do połączenia z drogą wojewódzką nr 908 w Lubszy, po śladzie rozebranej linii kolejowej. Droga ta ułatwiłaby dojazd do autostrady dla użytkowników jadących od strony Lublińca. W związku ze sprzeciwem mieszkańców wybrano wariant połączenia po wschodniej stronie autostrady z drogą wojewódzką nr 789.

Pod koniec projektowania grupa mieszkańców okolicznych miejscowości protestowała przeciw budowie nowej drogi. Instytucje odwoławcze takie jak Samorządowe Kolegium Odwoławcze oraz Naczelny Sąd Administracyjny odrzuciły wnioski o wstrzymanie inwestycji jako niezasadne.

d2j4ds0

Obwodnica jest niezbędna ze względu na budowę autostrady A1. Po ukończeniu odcinka A1 Pyrzowice-Częstochowa samochody zjeżdżające i wjeżdżające na nią przez węzeł w miejscowości Woźniki musiałyby przejeżdżać wąską drogą powiatową do drogi wojewódzkiej nr 789 i dalej krętą drogą wojewódzką 789 biegnącą przez samo centrum miasta do drogi krajowej nr 1. Byłoby to bardzo niekomfortowe, ale i niebezpieczne dla mieszkańców Woźnik i wszystkich korzystających z tej drogi - wskazuje urząd marszałkowski.
Jeśli wojewoda wyda pozwolenie na budowę oraz zostanie przyznane dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, rozpocznie się budowa obwodnicy. Koszt całej inwestycji, przy dzisiejszych cenach, prognozowany jest na ok. 130 mln zł.

d2j4ds0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j4ds0
d2j4ds0