Trwa ładowanie...
d10pp5n
pern
07-10-2009 16:35

Budzanowski: oczekujemy od PERN strategii rozwoju spółki

Resort skarbu oczekuje od zarządu grupy kapitałowej Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" przygotowania do końca roku strategii rozwoju spółki, po połączeniu z Operatorem Logistycznym Paliw Płynnych - powiedział w środę podczas sejmowej komisji skarbu wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski.

d10pp5n

Prezes zarządu PERN "Przyjaźń" Robert Soszyński poinformował w środę, że spółka od kilku miesięcy wspólnie z OLPP pracuje nad strategią do 2013 roku. Zapewnił, że będzie ona gotowa do końca tego roku.

W połowie września rząd zgodził się na konsolidację należących do Skarbu Państwa spółek paliwowych: OLPP i PERN "Przyjaźń".

Budzanowski podkreślił, że celem połączenia tych firm jest m.in. "efektywniejsze zarządzanie całym segmentem logistyki paliwowej oraz zwiększenie zdolności operacyjnej tego sektora".

Dodał, że dzięki połączeniu zwiększa się również zdolność kredytowa grupy, choć - jak zaznaczył - obie spółki corocznie osiągają zyski. Poinformował, że zysk netto PERN-u w pierwszym półroczu br. wyniósł 96 mln zł; rok wcześniej było to 57 mln zł. OLPP uzyskał od stycznia do czerwca br. 32 mln zysku netto.

d10pp5n

Zatrudniający 850 osób PERN jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa; zajmuje się transportem rurociągowym i magazynowaniem głównie ropy naftowej oraz paliw płynnych. PERN tłoczy ropę z Rosji (około 50 mln ton rocznie) do polskich rafinerii PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau, a także paliwa do baz magazynowych na terenie kraju. PERN przesyła również surowiec tranzytem do gdańskiego Naftoportu, w którym posiada udziały.

Z kolei OLPP to największa na polskim rynku firma oferująca usługi magazynowania zapasów i rezerw produktów ropopochodnych; zajmuje się przechowywaniem paliw płynnych oraz ich przeładunkiem w bazach lądowych. Spółka posiada 22 bazy paliw rozmieszczone na terenie całej Polski.

d10pp5n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10pp5n