Trwa ładowanie...
d1uh2m7
20-10-2016 15:25

Budżet obywatelski - bielszczanie wybiorą spośród 86 projektów

Spośród 86 propozycji: 24 ogólnomiejskich i 62 osiedlowych, mieszkańcy wybiorą projekty, które zostaną zrealizowane w Bielsku-Białej w ramach budżetu obywatelskiego w 2017 r. Głosowanie rusza w piątek o północy. Potrwa tydzień - poinformował bielski magistrat.

d1uh2m7
d1uh2m7

"Głosy na zgłoszone projekty, po jednym na ogólnomiejski i osiedlowy, może oddać każdy mieszkaniec miasta powyżej 16. roku życia. Uczynić to można listownie, osobiście w jednym z wyznaczonych punktów lub elektronicznie za pomocą strony internetowej www.obywatelskibb.pl" - podał magistrat.

Wśród projektów ogólnomiejskich znalazły się m.in.: budowa amfiteatru w peryferyjnej dzielnicy Lipnik, zakup szybowca do szkolenia młodzieży, stworzenie przedszkola publicznego, kontynuacja rozbudowy ścieżek rowerowych w okolicznych górach, a także zorganizowanie warsztatów kulinarnych lub ogrodniczych dla dzieci. Jest także propozycja stworzenia mobilnego punktu porad dla niepełnosprawnych z psychologii, prawa, rehabilitacji lub pomocy pracownika socjalnego i pielęgniarki. Wśród projektów jest też pomysł zapewnienia zwierzętom całodobowej opieki weterynaryjnej.

Propozycje osiedlowe najczęściej dotyczą budowy parkingów, placów zabaw i siłowni na powietrzu, doposażenia miejsc wypoczynku i przedszkoli, stworzenia wybiegów dla psów, a także remontów chodników. Pojawiły się jednak także pomysły, które mają utrwalić historię miasta. Wśród nich jest projekt odrestaurowania grobowca zasłużonej rodziny Sennewaldt na starym cmentarzu luterańskim w Bielsku.

Rzecznik magistratu Tomasz Ficoń poinformował, że na wybrane pomysły samorząd przeznaczy 3,75 mln zł, czyli ok. 0,5 proc. swoich wydatków. Na inwestycje ogólnomiejskie, które dotyczą mieszkańców więcej niż jednego osiedla, trafi 1,5 mln zł. Na jeden projekt przeznaczyć można maksymalnie 500 tys. zł. Na propozycje lokalne, dotyczące osiedla, miasto przeznaczy 2,25 mln zł. Wartość zadania nie może przekroczyć 75 tys. zł.

d1uh2m7

"Lista projektów, które zakwalifikują się do realizacji, zostanie ogłoszona najpóźniej 22 listopada" - dodał rzecznik.

Mieszkańcy będą wybierali po raz czwarty. Zdaniem Ficonia zainteresowanie bielszczan budżetem obywatelskim utrzymuje się na wysokim poziomie. W pierwszej edycji projektów było 107. Zagłosowało ponad 30 tys. spośród ok. 175 tys. mieszkańców. W drugiej edycji liczba projektów wyniosła 79, a w trzeciej 90.

Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu miasta, o której wydatkowaniu decydują mieszkańcy. Zgłaszają oni projekty, a następnie w głosowaniu wybierają najlepsze. Idea powstała w brazylijskim mieście Porto Alegre jako inicjatywa oddolna mieszkańców. Został wprowadzony w latach 1991 i 1992. Okazał się wielkim sukcesem. W Polsce pionierem był Sopot, który zainicjował go w 2011 r.

d1uh2m7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uh2m7