Trwa ładowanie...
d25jm7d
d25jm7d

Bułgarscy związkowcy protestują przeciwko zamrożeniu płac

Ponad 5 tys. osób demonstrowało we wtorek przed siedzibą bułgarskiego rządu przeciwko zamrożeniu płac oraz w obronie miejsc pracy.
Share
d25jm7d

Organizatorzy twierdzą, że protestujących było 10 tys.

Protest zorganizowała jedna z dwóch dużych central związkowych Konfederacja Niezależnych Związków Zawodowych (KNSB) pod hasłami "przywróćcie nam nadzieję - dosyć ubóstwa i poniżenia" oraz "pracownicy nie ponoszą winy za kryzys". Uczestniczyli w nim przedstawiciele 34 związków branżowych m.in. nauczyciele i rolnicy.

Demonstranci domagali się od rządu, by wycofał się z przyjętego tydzień temu programu oszczędnościowego przewidującego zamrożenie płac w administracji państwowej i budżetówce, zamiast 10-procentowej podwyżki od 1 lipca.

d25jm7d

Związkowy ostro krytykowali rząd za nieadekwatną według nich politykę antykryzysową. Domagali się obrony miejsc pracy, zaprzestania masowych zwolnień, podniesienia świadczeń dla bezrobotnych i zniesienia podatku liniowego.

Zamrożenie płac dotknie ponad 400 tys. osób i będzie bardzo bolesne w okresie kryzysowym, kiedy wielu ludzi traci pracę i wyżywienie rodziny staje się coraz trudniejsze - stwierdził lider KNSB Żeliazko Christow.

Innym żądaniem protestujących jest zmiana rozporządzeń rządowych, zakazujących protestów i demonstracji w pobliżu siedzib władz, parlamentu, obiektów związanych z bezpieczeństwem kraju.

Do Sofii przybyli związkowcy z całego kraju. Autobusy z demonstrantami od rana utrudniały ruch w stolicy, a pochód i wiec zablokowały całkowicie ruch w centrum miasta na kilka godzin.

Ewgenia Manołowa

d25jm7d

Podziel się opinią

Share
d25jm7d
d25jm7d