Trwa ładowanie...
d1yvyjo

Bydgoszcz/ Rozpoczął się nabór wniosków do budżetu obywatelskiego

Nabór wniosków na realizację inwestycji w ramach programu inicjatyw lokalnych "25/75" finansowanego z budżetu obywatelskiego rozpoczął Urząd Miasta Bydgoszczy. Podobnie, jak w latach ubiegłych, do rozdysponowania w tym roku jest 5 mln zł.

Share
d1yvyjo

Jak poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy bydgoskiego ratusza Piotr Kurek, będzie to już trzecia edycja programu, w ramach którego wnioskodawcy - mieszkańcy muszą zgromadzić 25 proc. wkładu własnego szacunkowego kosztu inwestycji, a pozostałe 75 proc. kosztów zadania pokryje miasto (stąd nazwa programu - "25/75").

Dotychczas, od początku stycznia, do bydgoskiego ratusza wpłynęły cztery wnioski dotyczące inwestycji w tym projekcie. Jeden został powtórzony z ubiegłego roku, bo stowarzyszeniu mieszkańców nie udało się wyłonić wykonawcy na budowę przejazdu przez torowisko. "Notujemy duże zainteresowanie przygotowaniem kolejnych inwestycji do realizacji. Najczęściej są one związane z rozbudową infrastruktury drogowej: ulic, parkingów, chodników oraz inwestycjami na terenie szkół takimi, jak montaż szafek i drobne remonty" - powiedział Kurek.

Rzecznik podkreślił, że w ubiegłym roku w ramach inicjatywy do realizacji skierowano łącznie osiem projektów. Dwa z nich zakończą się wiosną. "To budowa ulic Borowikowej i Koźlakowej na Miedzyniu (dzielnica Bydgoszczy) oraz ustawienie instalacji artystycznych +Z Wyczółkowskim po drodze+. Koszt tych ośmiu zadań wyniesie 1,5 mln zł" - przekazał Kurek.

d1yvyjo

Dodał, że program jest korzystny dla miasta z kilku powodów. Po pierwsze "kreuje on aktywność bydgoszczan", ponieważ zgłoszenie, a następnie wykonanie inwestycji wymaga od nich dobrej organizacji i wspólnego działania. Po drugie, jak wskazał rzecznik, pozwala realizować przedsięwzięcia po znacznie niższych kosztach niż wynikałoby to z kosztorysów. "Firmy stające do przetargów, nie wiedzą jaką kwota dysponują stowarzyszenia" - zaznaczył Kurek.

Oprócz programu "25/75", w ramach budżetu obywatelskiego w Bydgoszczy w realizowany będzie również program "5/6", polegający na podziale 5 mln zł na sześć okręgów wydzielonych proporcjonalnie do liczby osób zameldowanych na pobyt stały na obszarze każdej z 28 rad osiedli. W tym roku rozpocznie się realizacja inwestycji, które w ubiegłym roku najpierw zgłaszali, a następnie poddawali głosowaniu mieszkańcy.

"Nowy nabór wniosków na rok 2016 (do programu +5/6+) przeprowadzimy tradycyjnie jesienią. Nie ma jeszcze ustalonego precyzyjnego terminu. Na pewno utrzymamy dwa etapy, czyli zgłaszanie wniosków, a następnie głosowanie mieszkańców" - powiedział Kurek.

d1yvyjo

Podziel się opinią

Share
d1yvyjo
d1yvyjo