Bytom zaczyna pilotaż przygotowujący do rewitalizacji
Bytom - obok Wałbrzycha - rozpoczyna ministerialny pilotaż mający przygotować miasto do wdrażania przedsięwzięć rewitalizacyjnych m.in. w ramach Obszarów Strategicznej Interwencji. Projekt ma też pomóc w wypracowaniu wzorcowych dla reszty kraju rozwiązań w tym zakresie.
18.10.2015 16:15
Jak poinformował bytomski magistrat, w ministerstwie infrastruktury i rozwoju podpisano już dokumenty, które uruchamiają procedury doradcze w oparciu o wybranych przez resort ekspertów. Bytomiowi będą doradzali eksperci Instytutu Rozwoju Miast i Uniwersytetu Jagiellońskiego. W najbliższych dniach mają przyjechać do miasta, aby wypracować harmonogram prac.
Bytom został wybrany do projektu pilotażowego obok Wałbrzycha i Łodzi. W tym ostatnim mieście dwuletni projekt trwa już od ponad roku. Bytomscy samorządowcy akcentowali w ostatnich miesiącach, że wiele ich działań związanych z przygotowaniami do uruchomienia procesów rewitalizacyjnych było wstrzymanych do momentu wyboru ekspertów.
"Nie czekaliśmy na ekspertów z założonymi rękami" - zaznaczył szef referatu strategii i funduszy europejskich w magistracie Lucjan Goczoł. "Nasi geodeci opracowali na przykład węzeł infrastruktury informacji przestrzennej - narzędzie, dzięki któremu wiemy, w których miejscach kumuluje się najwięcej negatywnych zjawisk, m.in. bezrobocie czy uzależnienie od pomocy społecznej" - wskazał Goczoł.
Przed tygodniem w Bytomiu ruszyła kampania "Akcja-rewitalizacja" zapowiadająca siedmioletni program kompleksowej rewitalizacji i odnowy miasta. Cały program wypełnią projekty od urbanistycznych - "twardych", po "miękkie" - zorientowane na rozwój ludzi. Jak sygnalizują miejscy urzędnicy, chodzi o "rewitalizację miasta jak i jego mieszkańców".
Łączny planowany koszt wszystkich działań to ok. 1 mld zł. Wśród założeń programu są m.in. rewitalizacja śródmieścia, walka z ubóstwem czy pobudzenie gospodarki. Impulsem rozwojowym dla całego miasta - według samorządu - ma stać się odnowa śródmieścia, na którą mają trafić m.in. środki przypisane tamtejszemu OSI. Podstawą tego przedsięwzięcia mają stać się projekty związane z rewitalizacją nieruchomości, zasobów mieszkaniowych i otoczenia budynków mieszkalnych oraz termomodernizacją budynków infrastruktury publicznej
Bytomscy samorządowcy interpretują też rewitalizację jako ożywianie miasta, dodanie mu energii i wizji rozwoju. Dlatego jej częścią powinno stać się pobudzenie mieszkańców i przedsiębiorców do aktywnego włączenia się w proces zmian. Kampania informacyjna "Akcja-rewitalizacja" ma zachęcić mieszkańców do udziału w tym w procesie, m.in. poprzez rozpoczęte już konsultacje społeczne. Informacje o postępach przygotowań rewitalizacji trafiają m.in. na stronę internetową bytomodnowa.pl.
Bytom, Wałbrzych i Łódź jako miasta szczególnie dotknięte procesami restrukturyzacji przemysłowej i degradacji infrastruktury, włączono w mechanizm tzw. Obszarów Strategicznej Interwencji wymagających specjalnych działań państwa (Bytom w ramach OSI ma w najbliższych latach otrzymać 100 mln euro z UE).
Wybrane również do pilotażu działań rewitalizacyjnych miasta z jednej strony mają dużo cech wspólnych, z drugiej - różnią się od siebie, dlatego przeznaczony dla nich projekt ma być zróżnicowany. Modelowe działania, które zostaną wypracowane w jego trakcie, mają stać się kompendium wiedzy o rewitalizacji - do wykorzystania przez wszystkie inne samorządy. Wśród wniosków mają znaleźć się nie tylko pozytywne wzorce, ale też przykłady problemów, których nie udało się zrealizować czy rozwiązać.
Bytom należy do miast woj. śląskiego, w których skupiło się najwięcej problemów gospodarczych i społecznych. Boleśnie dotknęła je restrukturyzacja przemysłu. Zamknięto pięć kopalń, dwie huty oraz wiele zakładów współpracujących. Podczas transformacji zniknęło - według różnych szacunków - od 30 do 50 tys. miejsc pracy. Przekłada się to m.in. na wpływy podatkowe, czemu samorząd chciałby zapobiegać m.in. odbudowując bazę ekonomiczną i poprawiając jakość życia mieszkańców.