Trwa ładowanie...
d2c1woa

BZ WBK: Eksport sektora rolno-spożywczego wzrośnie o 5-6,5% r/r w 2015 r.

Warszawa, 26.10.2015 (ISBnews) - Eksport sektora rolno-spożywczego w 2015 roku może wzrosnąć o 5-6,5% r/r i osiągnąć wartość do 23,3 mld euro, szacują analitycy rynku rolno-spożywczego Banku Zachodniego WBK. W 2016 r. oczekują oni wzrostu rzędu 2-6% r/r.

Share
d2c1woa

Po wzroście o 6% w I półroczu 2015 r., analitycy spodziewają się dynamiki wzrostu na poziomie 4-5% r/r w II połowie roku za sprawą spadku tempa eksportu zbóż.

W I półroczu 2015 r. najmocniej wzrosła sprzedaż zagraniczna zbóż i rzepaku, ze względu na rekordowe ubiegłoroczne zbiory. W ujęciu wartościowym eksport zbóż wzrósł o ponad 44%, a nasion oleistych o ponad 52% r/r. Dynamicznie rośnie też eksport tytoniu, który zwiększył się w ujęciu rok do roku o ok. 40%, wskazuje BZ WBK.

"W 2015 roku, ze względu na suszę, zbiory ziarna ukształtowały się na poziomie o około 13% niższym wobec 2014 roku, co w II półroczu, przy stabilnych cenach, prawdopodobnie przełoży się na spadek wartości sprzedaży zagranicznej ziarna" - powiedziała Marta Skrzypczyk, koordynator analityków sektora rolno-spożywczego w Banku Zachodnim WBK, cytowana w komunikacie.

d2c1woa

Niekorzystne warunki pogodowe miały również wpływ na tegoroczne zbiory owoców i warzyw. Według wrześniowych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), produkcja warzyw gruntowych będzie mniejsza o 16% niż rok temu, natomiast zbiory owoców z krzewów owocowych mogą być niższe o 10%. Relatywnie najmniejsze straty susza spowodowała w przypadku owoców z drzew, gdzie nastąpił spadek produkcji o 6%.

"W naszej opinii, wyższe ceny owoców i warzyw w II półroczu br. nie zrekompensują w pełni spadku wolumenu kierowanego na eksport" - skomentowała Skrzypczyk.

W 2016 r. analitycy BZ WBK oczekują wzrostu eksportu rolno-spożywczego na poziomie 2-6%, przy założeniu, że zbiory zbóż, owoców i warzyw będą na poziomie średniej z ostatnich 5 lat.

"Oczywiście, wyniki eksportu sektora rolno-spożywczego za 2016 r. są bardzo trudne do oszacowania ze względu na niepewność przyszłorocznych warunków pogodowych. Na całościowy wolumen eksportu w II połowie 2016 r. kluczowy wpływ będą miały zbiory zbóż oraz owoców i warzyw, w tej chwili niemożliwe do oszacowania" - wskazała Skrzypczyk.

d2c1woa

Inne podstawowe czynniki ryzyka w 2016 roku, które mogą mieć negatywne przełożenie na wyniki handlowe to spowolnienie w Chinach i gospodarkach wschodzących oraz ewentualne umożliwienie eksportu do Rosji tylko wybranym krajom Unii Europejskiej.

Zgodnie z prognozami Banku Zachodniego WBK, w 2016 roku najwyższy wzrost powinniśmy obserwować w segmentach drobiu, pieczywa cukierniczego oraz słodyczy. Poprawić mogą się też wyniki sprzedaży artykułów mlecznych. Eksport produktów nieprzetworzonych, takich jak zboża i rzepak, wciąż będzie odgrywał dużą rolę, ale jego poziom może być niższy niż w 2015 r. Ze względu na tegoroczną suszę można się spodziewać, że w 2016 r. mniejszy będzie także eksport przetworów warzywnych i owocowych, uważają analitycy.

(ISBnews)

d2c1woa

Podziel się opinią

Share
d2c1woa
d2c1woa