Całe miasta bez pracy
Kilkunastu polskim miastom, uzależnionym od jednego, dotkniętego kryzysem pracodawcy, grozi drastyczne załamanie lokalnego rynku pracy
27.02.2009 | aktual.: 27.02.2009 17:27
Kilkunastu polskim miastom, uzależnionym od jednego, dotkniętego kryzysem pracodawcy, grozi drastyczne załamanie lokalnego rynku pracy - alarmuje "Rzeczpospolita".
- Nie ma szans na znalezienie pracy dla wszystkich zwalnianych ludzi - mówił Andrzej Tybulczuk z Powiatowego Urzędu Pracy w Kraśniku. W tym niewielkim mieście z 2,5-tysięcznej załogi Fabryki Łożysk zwolniono blisko jedną dziesiątą zatrudnionych. W rezultacie bezrobocie w powiecie podskoczyło do prawie 16%.
W podobnie złej sytuacji jest Stalowa Wola. Około 1000 jej mieszkańców w tym roku straci pracę z powodu plajty jednej ze spółek tamtejszej huty. Zagrożonych może być jednak więcej, bo zatrudniająca w sumie 8 tysięcy osób huta ma podobne kłopoty jak cała branża.
Z początkiem lata wielkie zwolnienia mogą dotknąć także mieszkańców Dębicy. Tamtejsza fabryka opon na razie wstrzymuje się z redukcją zatrudnienia. Chce dotrzymać podpisanego jesienią ubiegłego roku porozumienia ze związkami zawodowymi. W zamian za zamrożenie płac firma zgodziła się utrzymać do lipca liczbę etatów. Ale właściciel fabryki - koncern Goodyear - właśnie zapowiedział pięcioprocentową redukcję zatrudnienia.
Takich miast, gdzie dominuje jedna firma zagrożona kryzysem, jest więcej - podkreśla "Rz".
Innym miastem, którego mieszkańcy ucierpią jest Ostrowiec Świętokrzyski. Ponad 400 osób straci pracę w tym mieście w wyniku likwidacji firmy Sopolfam. Jest to pierwsze grupowe zwolnienie w tym 70-tysięcznym mieście.
Przedstawiciele firmy Sopolfam, zajmującej się szyciem bielizny dla francuskiej grupy Chantelle, informują, że powodem zamknięcia zakładu jest kryzys gospodarczy.
To pierwsze grupowe zwolnienie pracowników w Ostrowcu Świętokrzyskiem. Władze Państwowego Urzędu Pracy ustaliły z dyrektorką Sopolfamu zasady współpracy. Gdy zakład zakończy produkcję, pracownicy zostaną poinformowani jak rejestrować się w PUP. Będą to robić bez kolejek, wzywani na konkretną godzinę. Niektórzy pracownicy od ośmiu lat związani byli z Sopolfamem. PUP ma im zaproponować szkolenia oraz dotacje na założenie własnego interesu. Większość zwolnionych pracowników to kobiety. W 2008 roku 250 osób straciło pracę w Starachowicach, gdzie zlikwidowano szyjącą bieliznę dla Chantelle firmę Starfam.