Trwa ładowanie...

Cena kawy rośnie i nie przestanie. Od lat tyle nie kosztowała

Obecnie cena kawy na rynkach światowych jest najdroższa od 5 lat. Cena za używkę rośnie od 8 miesięcy i nie zapowiada się na zmianę trendu.

Share
Cena kawy rośnie i nie przestanie. Od lat tyle nie kosztowała
Źródło: GETTY, fot: Artyom Geodakyan
d43m89t

Smakosze kawy muszą się liczyć z wyższymi cenami za ulubiony trunek. Według "Raportu o rynku kawy" przygotowanego przez International Coffee Organization, ceny za używkę na światowym rynku, tylko od czerwca ubiegłego roku, wzrosły o 42 proc. To najwyższe ceny od 5 lat.

Z kolei cena miesięczna tylko między majem, a czerwcem br. wzrosła o 4,6 proc. Przyczyną nieustannego wzrostu cen za surowiec jest klęska pogodowa, jaka ma miejsce w Ameryce Południowej.

d43m89t

W tym roku na brazylijskich plantacjach kawy pojawiły się opady śniegu i przymrozki spowodowane arktycznym powietrzem, które nawiedziło region Ameryki Południowej. Jak donosi "Rzeczpospolita" chodzi o pola upraw w południowych stanach Brazylii - Sao Paulo i Minas Gerais.

Polski Ład bez poparcia Polskiej Rady Biznesu. „To totalny błąd”

Według doniesień agencji Reuters, zniszczonych zostało nawet 30 proc. drzew kawowych. Są to olbrzymie straty, jakie nie miały miejsca od dziesięcioleci.

Jak podaje Amerykański Departament Rolnictwa w czerwcowym raporcie, z powodu anomalii pogodowych w Brazylii, światowa produkcja kawy na rok 2021/2022 skurczy się o 11 milionów worków, osiągając wartość 164,8 milionów.

d43m89t

Dostawca kawy - spółdzielnia Minasul - która zaopatruje m.in. Starbucksa i szwajcarskiego giganta Nestlé, podała, że sektor straci na anomaliach pogodowych od 971,5 mln do 1,17 mld dol.

Brazylia jest największym producentem kawy na świecie. Klęska żywiołowa w regionie upraw oznacza ogromne straty dla całego rynku światowego oraz nieuniknioną podwyżkę cenową z powodu zmniejszonej podaży używki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d43m89t

Podziel się opinią

Share
d43m89t
d43m89t