Trwa ładowanie...
d2pbyxa

Cena sprzedaży akcji PHN wynosi 22 zł, inwestorzy instytucjonalni obejmą 85 proc. oferty

04.02. Warszawa (PAP) - Cena sprzedaży akcji Polskiego Holdingu Nieruchomości została ustalona w zakończonym w poniedziałek procesie budowy księgi popytu na 22 zł, a oferta...

Share
d2pbyxa

04.02. Warszawa (PAP) - Cena sprzedaży akcji Polskiego Holdingu Nieruchomości została ustalona w zakończonym w poniedziałek procesie budowy księgi popytu na 22 zł, a oferta publiczna obejmie łącznie 10.846.000 akcji, czyli 25 proc. kapitału zakładowego spółki - poinformował PHN w komunikacie.

Do inwestorów instytucjonalnych trafi 9.219.100 akcji, a inwestorzy indywidualni obejmą 1.626.900 akcji, czyli 15 proc. oferty PHN. Zgodnie z prospektem sprzedający, czyli Skarb Państwa, mógł zwiększyć pulę akcji dla inwestorów indywidualnych maksymalnie do 25 proc. oferty.

Przy cenie sprzedaży 22 zł za akcję łączna wartość oferty PHN sięgnie nieco poniżej 239 mln zł.

Zapisy w transzy inwestorów indywidualnych zakończyły się w piątek. Inwestorzy ci zapisywali się na akcje PHN po cenie 26 zł. Zapisy na akcje w transzy inwestorów instytucjonalnych odbędą się od 5 do 7 lutego. Debiut spółki na GPW ma nastąpić nie później niż 13 lutego.

d2pbyxa

Obecnie jedynym akcjonariuszem spółki jest Skarb Państwa, który posiada 43.384.003 akcje, stanowiące 100 proc. jej kapitału.

Zgodnie z zapowiedziami wiceministra skarbu Pawła Tamborskiego, Ministerstwo Skarbu Państwa planuje jesienią bądź zimą pozyskać inwestora branżowego dla Polskiego Holdingu Nieruchomości wskutek czego zmniejszy swój udział w akcjonariacie spółki do 20-25 proc. Najbardziej preferowanym przez resort skarbu scenariuszem jest taki, że pozostanie on mniejszościowym akcjonariuszem PHN, z udziałem na poziomie 20-25 proc. Byłby to udział na tyle mały, że resort skarbu nie miałby kontroli operacyjnej, ale na tyle duży, żeby zachować sobie kontrolę blokującą. Docelowo MSP zakłada całkowite wyjście z akcjonariatu PHN.

Podstawowym przedmiotem działalności PHN jest zarządzanie portfelem 150 nieruchomości, wycenionym na około 2,1 mld zł. W jego skład wchodzi 305,4 tys. m kw. GLA powierzchni najmu brutto (łącznie handlowej, biurowej, logistycznej, mieszkaniowej i innej), 46,2 tys. m kw. łącznej powierzchni użytkowej mieszkalnej (gotowej i w realizacji) i 1.185,7 ha nieruchomości gruntowych. (PAP)

pr/

d2pbyxa

Podziel się opinią

Share
d2pbyxa
d2pbyxa