Trwa ładowanie...
d36eswu
Puls HR
rekrutacja

Centra nowoczesnych usług w Trójmieście oferują 14 tys. miejsc pracy. Będzie ich jeszcze więcej

Według najnowszych danych ABSL zatrudnienie w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce przekroczyło 120 tys. osób
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Centra nowoczesnych usług w Trójmieście oferują 14 tys. miejsc pracy. Będzie ich jeszcze więcej
(ˆ CandyBox Images - Fotolia.com)
d36eswu

i będzie dalej wzrastać w tempie 15-20 proc. rocznie. W Trójmieście centra usług zatrudniają już łącznie ponad 14 tys. osób, a dynamika wzrostu w regionie w 2014 ma znacznie przekroczyć krajową średnią.

Sektor nowoczesnych usług dla biznesu od kilku lat jest najdynamiczniej rozwijającą się gałęzią polskiej gospodarki, zatrudniająca już więcej osób, niż przemysł górniczy. Według prognoz ABSL (Association of Business Service Leaders in Poland), trend wzrostowy w najbliższych latach będzie się nadal utrzymywać.

Trójmiasto jest obecnie jednym z najważniejszych ośrodków branych pod uwagę w kontekście lokalizacji centrów usług, a pod względem zatrudnienia zajmuje IV miejsce w kraju (po Krakowie, Warszawie i Wrocławiu). Sektor ten zatrudnia obecnie w Trójmieście ponad 14 tys. osób (z czego ponad 10 tys. osób zagraniczne centra), a eksperci szacują, że pracowników będzie w nim przybywać w tempie ok. 25 proc. rocznie.

d36eswu

- Biorąc pod uwagę ilość oraz rangę inwestycji sektora usług w Polsce, ostatnie 2 lata były szczególnie owocne dla trójmiejskiego rynku, który stał się jedną z preferowanych lokalizacji centrów BPO/SSC. Tylko w okresie styczeń 2012 - czerwiec 2013 branża ta wygenerowała w Trójmieście prawie 2 tys. miejsc pracy, a inwestycje zapoczątkowane w 2013 r. to potencjalnie kolejnych 500 zatrudnionych - mówi Justyna Celińska, Delivery Team Leader, Hays Poland.

Największą i najistotniejszą inwestycją w 2013 roku było otwarcie w Gdańsku europejskiego centrum usług biznesowych fińskiej firmy Kemira, która w ciągu zaledwie 6 miesięcy zatrudniła ponad 100 osób.

- Nasz zespół liczy już 110 osób, ale cały czas prowadzimy proces rekrutacji. Do końca lipca planujemy zatrudnić kolejnych 50 pracowników. Poszukujemy specjalistów różnych kwalifikacji - finansów, IT, obsługi sprzedaży i logistyki. W większości są to osoby z kilkuletnim doświadczeniem w swoich profesjach, ale posiadamy też pojedyncze stanowiska dla rozpoczynających dopiero zawodową karierę - mówi Maja Paradecka, HR menedżer w Business Service Center Kemira Gdańsk.

Ponad plan

d36eswu

Każde nowe centrum dla biznesu to ogromna wartość dodana dla rynku pracy zwłaszcza, że sektor outsourcingowy inwestuje w młode kadry, w tym absolwentów.

- Częstym modelem w centrach usług jest zatrudnienie w modelu 40/60, czyli zatrudniamy 40 proc. doświadczonych specjalistów, którzy następnie szkolą i wdrażają w proces tych mniej doświadczonych, ale wszystko zależy od specyfiki centrum i stopnia zaawansowania obsługiwanych w nim procesów - dodaje Justyna Celińska.

Warto zwrócić uwagę na fakt, i że firmy, które ulokowały się w Trójmieście zaczynają też rozszerzać swoje pierwotnie zakładane kompetencje, w tym zatrudnienie. Świadczy to z jednej strony o bezproblemowej realizacji początkowych założeń rekrutacyjnych i biznesowych, z drugiej o ogromnym potencjale wzrostu naszego ośrodka.

- Warto wspomnieć o rozwijających się projektach takich firm, jak Bayer, który niedawno oficjalnie powiększył swój oddział oraz WNS, który cały czas aktywnie poszukuje nowych klientów i poszerza swój zespół - mówi Wojciech Tyborowski z Invest in Pomerania, project manager BPO/SSC sector.

d36eswu

Rozszerzenie kompetencji zapowiadają także przedstawiciele fińskiej Kemiry.

- Nasze centrum będzie rozszerzać swoje kompetencje w zakresie usług IT. Do obsadzenia będzie dodatkowych kilkadziesiąt wakatów dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów - dodaje Maja Paradecka.

jk,MA

Nie daj się wpuścić w maliny. Oto sześć krajów i ich nietypowe standardy rekrutacyjne

Imigranci mają większe szanse na zatrudnienie

Sprawdź oferty pracy w województwie pomorskim!

d36eswu

Podziel się opinią

Share
d36eswu
d36eswu