Trwa ładowanie...

Ceny ciepła w Poznaniu o 34 procent w górę. Podwyżka od końca grudnia

Ciepło systemowe w Poznaniu będzie droższe - poinformowała we wtorek spółka Veolia Energia Poznań. Jak tłumaczy firma, winny jest wzrost cen węgla i innych kosztów, a także drożejące uprawnienia do emisji CO2. Podwyżki odczuje około 60 proc. mieszkańców miasta, którzy korzystają z miejskiego ogrzewania.

Ceny ciepła w Poznaniu o 34 procent w górę. Podwyżka od końca grudniaCeny ciepła w Poznaniu o 34 procent w górę. Podwyżka od końca grudniaŹródło: Adobe Stock, fot: Robert Petrovic
d2iv9j8
d2iv9j8

Od 27 grudnia ceny i stawki opłat za ciepło systemowe w Poznaniu wzrosną średnio o 34 proc. – poinformowała we wtorek Veolia Energia Poznań. Firma ta jest producentem ciepła systemowego i energii elektrycznej w kogeneracji. Zarządza też siecią ciepłowniczą w stolicy Wielkopolski. Dostarcza ciepło do około 60 proc. mieszkańców miasta, ogrzewa także zakłady przemysłowe i instytucje użyteczności publicznej.

Ceny ciepła w Poznaniu w górę

Jak tłumaczy firma, wszystko przez rosnące po raz kolejny w ciągu tego roku koszty produkcji ciepła. "Łączny koszt węgla zwiększył się ponad dwukrotnie, a uprawnień do emisji CO2 o kilkadziesiąt procent. Dodatkowo rosną koszty operacyjne działalności przedsiębiorstw energetycznych, głównie z powodu inflacji. W odpowiedzi na tę sytuację, 28 listopada br. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 23 listopada 2022 r. Wprowadza ono dodatek do gigadżula w taryfach dla ciepła wytworzonego w jednostkach kogeneracji" - podaje spółka w komunikacie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kryzys w energetyce. OZE stanęły. "Do tego grozi nam widmo rosyjskiego szantażu"

I dodaje, że ceny ciepła systemowego w Poznaniu i tak będą nadal niższe niż próg dla cen ciepła określonych w ustawie o rekompensatach i niższe niż koszty indywidualnego ogrzewania.

d2iv9j8

Jak wylicza spółka, "cena węgla dla gospodarstw domowych wzrosła od połowy 2021 r. z poziomu około 800–900 zł za tonę, do obecnych 2 tys. - 2,2 tys. zł za tonę i to bez uwzględnienia kosztów transportu. Jest to wzrost o ok. 150 proc.".

Firma zapewnia też, że konsekwentnie inwestuje w rozwiązania podnoszące efektywność produkcji i dystrybucji ciepła co "bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie ilości zużywanego węgla, gazu i oleju opałowego, a tym samym na cenę jaką płacą odbiorcy".

"Koszty ciepła, jakie ponoszą klienci zależą nie tylko od kosztów jego produkcji i dystrybucji, ale także od efektywności jego zużycia. Veolia Energia Poznań wspiera swoich klientów w zakresie poprawy efektywności energetycznej, oferując np. spółdzielniom mieszkaniowym i administratorom budynków usługi pozwalające na lepsze zarządzanie ciepłem i zmniejszające straty. Ponadto Veolia Energia Poznań prowadzi stałe działania edukacyjne skierowane bezpośrednio do mieszkańców, których celem jest budowanie odpowiednich nawyków, które pomagają ograniczyć zużycie ciepła, a tym samym jego koszt" - czytamy w komunikacie firmy.

Wsparcie dla ogrzewających mieszkania na własną rękę

Przypomnijmy, że od początku grudnia można składać wniosek o dodatek elektryczny dla odbiorców, dla których głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna. Dodatek wynosi 1000 zł – dla gospodarstw domowych zużywających do 5 MWh rocznie; 1500 zł – dla gospodarstw domowych zużywających powyżej 5 MWh rocznie (warunkiem jest załączenie potwierdzenia przekroczenia 5 MWh wysokości rocznego zużycia za 2021 r.)

d2iv9j8

Do końca listopada można było natomiast składać wniosek od dodatek do węgla. Teraz parlament pracuje jeszcze nad ustawą, która zamrozi ceny gazu na tegorocznym poziomie.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2iv9j8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iv9j8