Ceny mieszkań spadają, banki czekają na klientów

W ciągu ostatniego roku ceny mieszkań spadły w 13 największych polskich miastach. Pomimo to sytuacja rynku kredytów mieszkaniowych jest fatalna. Tak źle nie było od początku kryzysu - podaje "Rzeczpospolita".

Ceny mieszkań spadają, banki czekają na klientów
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

01.08.2013 | aktual.: 01.08.2013 10:40

- Zadłużenie Polaków na nieruchomości wzrosło od kwietnia do czerwca o blisko 30 proc. mniej niż rok wcześniej, choć to wtedy wydawało się, że jest niemal tak źle, jak w kryzysowym 2009 r. - zauważa Halina Kochalska, ekspertka Open Finance, w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Zdaniem ekspertki mogłoby jeszcze gorzej. Sytuację uratowała seria obniżek stóp procentowych. Z wyliczeń Open Finance wynika, że w stosunku do lipca ubiegłego roku zdolność kredytowa przeciętnej polskiej rodziny wzrosła z 417 do 485 tys. zł, czyli o ponad 16. proc. I to pomimo tego, że średnia pensja wzrosła tylko o 1,5 proc.
Robert Pepłoński, prezes Domu Kredytowego Notus, przyznaje, że cały rynek skurczył się pod względem wartości sprzedaży, ale liczba transakcji pozostaje na podobnym poziomie, co w latach poprzednich. W przypadku Notusa średnia wartość udzielanego kredytu spadła o około 20 tys. zł w stosunku do poprzedniego roku.

Jakub Królikowski, ekspert z grupy BRE potwierdza, że trend spadku kwot pożyczek wynika z obniżek cen mieszkań oraz zaostrzenia polityki liczenia zdolności kredytowej.

- Biorąc pod uwagę fakt, iż prawdopodobnie ceny mieszkań nie będą już tanieć, a raczej ceny odbiją się od dna, to możemy spodziewać się delikatnego wzrostu średniej kwoty kredytu - uważa Królikowski.

Rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego spowoduje, że w nowym roku z rynku znikną kredyty na 100 proc. własności nieruchomości. Według danych Domu Kredytowego Notus duża część klientów w ciągu ostatnich lat kupowała nieruchomości w całości ze środków kredytu. Zdaniem Pepłońskiego należy się spodziewać, że w ciągu najbliższych miesięcy będziemy mieć do czynienia ze wzmożoną ofertą kredytów dla tych, którzy nie mają oszczędności.

kredytbankbanki
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (458)
Zobacz także