Trwa ładowanie...
węgry

Ceny na Węgrzech znowu rosną. Zobacz, ile kosztuje forint

W stosunku do marca ceny urosły na Węgrzech o 0,8 procent. Trzeba przyznać, że spadek cen trwał wyjątkowo krótko, bo tylko jeden miesiąc.

Share
Ceny na Węgrzech znowu rosną. Zobacz, ile kosztuje forint
Fot: Egrian/public domain
d3vfh0d

Obniżka stóp procentowych przyniosła skutek. Według najnowszych danych węgierskiego urzędu statystycznego, po miesiącu przerwy wzrost cen powraca na Węgry. W kwietniu inflacja wyniosła 0,2 procent w ujęciu rocznym. Mimo tego polska waluta osłabia się do forinta od początku kwietnia.

W stosunku do marca ceny urosły na Węgrzech o 0,8 procent. Trzeba przyznać, że spadek cen trwał wyjątkowo krótko, bo tylko jeden miesiąc. W marcu deflacja wyniosła 0,2 procent rok do roku. Rynek nie spodziewał się, że Węgry tak szybko wyrwą się ze spadku cen. Prognozy wskazywały na kolejny miesiąc spadku cen.

Według raportu węgierskiego urzędu statystycznego, największy wzrost cen odnotowała żywność, która podrożała o 0,9 procent. Za papierosy i alkohol Węgrzy musieli zapłacić o 2,3 procent więcej niż przed rokiem, a za usługi o 1,6 procent. Największy spadek odnotowano w przypadku cen paliw.

d3vfh0d

Aby poradzić sobie ze spadkiem cen węgierski bank centralny w kwietniu obniżył stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu 1,05 procent. Wcześniej było to 1,2 procent. Tak niskiego oprocentowania, ustalonego przez odpowiednika naszego NBP, nie było na Węgrzech nigdy. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że stopa depozytowa pozostaje na Węgrzech ujemna.

Zobacz, jak zmieniała się cen forinta węgierskiego w tym roku

Pod względem zmian cen, Polska mocno odbiega od sytuacji, która występuje na Węgrzech. Podczas gdy w ciągu ostatnich miesięcy kraj ten prawie o ogóle nie boryka się z deflacją, w Polsce zakorzeniła się ona dość dobrze. W naszym kraju ceny spadają od lipca 2014 roku, a w ostatnim czasie przybrała ona na sile. Według wstępnych danych GUS, w kwietniu wyniosła ona 1,1 procent rok do roku.

Złoty w stosunku do forinta węgierskiego osłabia się od początku kwietnia. Ma to związek z ogólna słabością polskiej waluty na rynku finansowym. Za 100 forintów trzeba zapłacić aktualnie 1,4 zł. Miesiąc temu było to 1,35 zł.

d3vfh0d

Podziel się opinią

Share
d3vfh0d
d3vfh0d