Trwa ładowanie...

Ceny paliw w dół. Jest szansa na obniżki rzędu 5-15 gr na litrze

Jest szansa na dalszy spadek cen paliw - przewidują analitycy Refleksu. Jak szacują, skala obniżki cen benzyny i diesla na stacjach to 5–15 gr na litrze.

Średnie ceny diesla na stacjach w mijającym tygodniu zbliżyły się do poziomu 7 zł/l, co oznacza, że olej napędowy jest tańszy o 42 gr/l niż przed rokiemŚrednie ceny diesla na stacjach w mijającym tygodniu zbliżyły się do poziomu 7 zł/l, co oznacza, że olej napędowy jest tańszy o 42 gr/l niż przed rokiemŹródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d26gmlc
d26gmlc

Według ekspertów Refleksu niezależnie od skali prognozowanych podwyżek w hurcie utrzymuje się szansa na dalszy spadek cen diesla do poziomu średniego poniżej 7 zł/l. Obniżki możemy odnotować także w przypadku benzyny. Ewentualna skala spadku cen benzyny i oleju napędowego w detalu to 5–15 gr na litrze - poinformowali w piątek.

Z danych Refleksu wynika, że średnie ceny diesla na stacjach w mijającym tygodniu zbliżyły się do poziomu 7 zł/l, co oznacza, że olej napędowy jest tańszy o 42 gr/l niż przed rokiem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pół perpetuum mobile - Prius kontra fizyka :-)

Na stabilnym poziomie około 6,70 zł/l wciąż utrzymują się ceny benzyny bezołowiowej Pb95, która jest jednocześnie 4 gr/l droższa niż rok temu. W ujęciu rok do roku najbardziej zmieniły się ceny autogazu. Z poziomu 3,80 zł/l ceny LPG spadły do obecnego poziomu 3,16 zł/l, czyli o blisko 17 proc. - wskazali analitycy.

d26gmlc

Dodali, że średnie ceny na stacjach na dzień 16 marca wynosiły odpowiednio: benzyny bezołowiowej 95 – 6,71 zł/l (bz), bezołowiowej 98 – 7,35 zł/l (bz), oleju napędowego 7,01 zł/l (-10 gr/l), autogazu 3,16 zł/l (-2 gr/l).

Mijający tydzień charakteryzował się wysoką dynamiką zmian cen zarówno na rynku ropy, jak i na krajowym rynku hurtowym. Po środowych zawirowaniach na rynku ropy gwałtownie spadły hurtowe ceny paliw w kraju, jednak piątkowe wzrosty cen na rynku ARA ponownie podniosą ceny zakupu krajowym rafineriom - ocenili eksperci.

Fala wyprzedaży zapoczątkowana bankructwem dwóch amerykańskich banków nie ominęła rynku ropy naftowej.

Spadki cen majowej serii kontraktów na ropę Brent wyhamowały w rejonie 72 dol. za baryłkę. W piątek rano ropa Brent kosztowała około 75 dol. za baryłkę i są to najniższe poziomy od grudnia 2021 roku. Ceny rosyjskiej ropy Urals FOB Rotterdam spadły ponownie do 40 dol. za baryłkę, a ESPO do 62 dol. za baryłkę - podali analitycy. Dodali, że w skali tygodnia ropa Brent potaniała około 8 dol. za baryłkę. W okresie 10-16 marca ceny benzyny i diesla na rynku ARA spadły odpowiednio 58 dol./t oraz 50 dol./t.

OPEC pozostawił na niezmienionym poziomie 2,3 mln baryłek dziennie prognozy tempa wzrostu światowej konsumpcji ropy naftowej w tym roku. Średnioroczny poziom konsumpcji szacowany jest na 101,9 mln baryłek dziennie - podał Reflex.

d26gmlc

Eksperci wskazali, że zrewidowane zostały w górę z 0,59 do 0,71 mln baryłek dziennie prognozy tempa wzrostu konsumpcji w Chinach.

Światowa konsumpcja paliw wystrzeli. Nowa prognoza

Międzynarodowa Agencja Energii oczekuje wzrostu światowej konsumpcji paliw w tym roku o 2 mln baryłek dziennie, do rekordowego poziomu 102 mln baryłek dziennie. Produkcja rosyjskiej ropy naftowej zgodnie z danymi IEA spadła w lutym do 9,9 mln baryłek dziennie i jest o 0,57 mln baryłek dziennie niższa od ustalonego w ramach porozumienia OPEC+ limitu - podano w komentarzu.

Zaznaczono, że w lutym ponad 70 proc. rosyjskiego eksportu ropy naftowej trafiło do dwóch krajów – Chin i Indii. Eksport rosyjskich produktów gotowych do krajów UE i G7 zmniejszył się o 2 mln baryłek dziennie w porównaniu z okresem sprzed wybuchu wojny na Ukrainie. Całkowity rosyjski eksport produktów naftowych na początku 2022 roku wyniósł 2,8 mln baryłek dziennie - dodano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d26gmlc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26gmlc