Ceny ropy w USA nadal blisko 8‑miesięcznego maksimum z powodu Iranu

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji nadal są blisko 8-miesięcznego maksimum z powodu napięcia związanego z Iranem.

Ceny ropy w USA nadal blisko 8-miesięcznego maksimum z powodu Iranu
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

05.01.2012 | aktual.: 05.01.2012 09:12

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 6 centów do 103,28 USD. Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 2 centy do 113,68 USD za baryłkę.

Kraje Unii Europejskiej zawarły wstępne porozumienie w sprawie nałożenia embarga na import ropy naftowej z Iranu, jeśli Teheran nie zacznie współpracować ze wspólnotą międzynarodową ws. programu atomowego - poinformowali w środę dyplomaci.

Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść 30 stycznia w czasie posiedzenia ministrów spraw zagranicznych UE.

Szef francuskiej dyplomacji Alain Juppe oświadczył, że "sprawy idą w dobrym kierunku". - Musimy przekonać niektórych naszych europejskich partnerów, którzy zaopatrują się w irańską ropę. Musimy zapewnić im alternatywne rozwiązania. Te rozwiązania istnieją i sądzę, że do końca stycznia osiągniemy cel - powiedział Juppe na konferencji prasowej z szefem portugalskiej dyplomacji Paulo Portasem.

Władze Iranu oświadczyły, że dysponują alternatywnymi rynkami zbytu dla swego eksportu ropy, sięgającego 2,3 miliona baryłek dziennie; Teheran przewiduje m.in. większy eksport do Chin.

Obraz

Iran dostarcza krajom Unii Europejskiej ok. 450 tys. baryłek ropy dziennie; ogółem Wspólnota jest po Chinach drugim co do wielkości rynkiem zbytu dla Iranu.

W poniedziałek Iran zakończył 10-dniowe ćwiczenia wojskowe, podczas których ostrzegał, że jeśli Zachód wprowadzi sankcje na import irańskiej ropy, może dojść do zablokowania cieśniny Ormuz, przez którą przepływa ok. 40 proc. światowego morskiego transportu tego surowca. V Flota USA, która stacjonuje w Bahrajnie, zapowiedziała, że do blokady nie dopuści.

UE nałożyła już wiele sankcji na Iran, m.in. zamroziła aktywa osób łamiących prawa człowieka oraz firm z nimi związanych, nałożyła embargo na dostawy broni i technologii, które mogłyby służyć do wzbogacania uranu, zakazała inwestowania w sektor ropy i gazu w tym kraju. UE starała się też o nałożenie międzynarodowych sankcji na Iran przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, ale blokowała to Rosja.

Na rynkach nie słabną też obawy o kryzys zadłużenia w Europie. Inwestorzy obawiają się, że kryzys przeniesie się na globalną gospodarkę.

W środę ropa w USA zdrożała o 0,3 proc. do 103,22 USD/b, najwyższego poziomu zamknięcia od 10 maja 2011.

W 2011 r. ropa w Nowym Jorku zdrożała o 8,2 proc. i był to trzeci z kolei rok zwyżki notowań tego surowca.

Źródło artykułu:PAP
olej napędowypaliwairan
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)