Ceny surowców rolnych i energetycznych na świecie powodem wyższego CPI w II kw. - MF

02.11. Warszawa (PAP) - Wzrost cen surowców rolnych i energetycznych na rynkach światowych to główny powód przyspieszenia inflacji w II kw. 2011 roku w Polsce. Wzrost cen żywności...

02.11.2011 | aktual.: 02.11.2011 10:23

02.11. Warszawa (PAP) - Wzrost cen surowców rolnych i energetycznych na rynkach światowych to główny powód przyspieszenia inflacji w II kw. 2011 roku w Polsce. Wzrost cen żywności i cen energii odpowiadał za ponad 2/3 dynamiki rocznej CPI - napisano w informacji kwartalnej resortu finansów o sytuacji makroekonomicznej i stanie finansów publicznych.

"W II kwartale br. dynamika inflacji uległa przyspieszeniu do 4,6 proc. r/r (wobec 3,8 proc. w I kwartale). W maju roczna dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) wzrosła do poziomu nienotowanego od 10 lat, tj. do 5,0 proc., jednak w czerwcu uległa już obniżeniu do 4,2 proc. Głównym powodem przyspieszenia inflacji był wzrost cen surowców rolnych i energetycznych na rynkach światowych. Według danych FAO ceny żywności na świecie w II kwartale br. były o prawie 40 proc. wyższe niż przed rokiem, a ceny ropy naftowej (Brent) wzrosły w tym okresie o ok. 50 proc." - napisano w raporcie.

"W konsekwencji dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych w Polsce osiągnęła w II kwartale poziom 7,5 proc. r/r, a cen energii 8,4 proc. Wzrost cen żywności i cen energii odpowiadał za ponad 2/3 dynamiki rocznej CPI. Znacznie niższa pozostawała dynamika cen usług (3,1 proc. r/r w II kwartale) i towarów (1,5 proc. r/r). Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i cen energii w II kwartale br. ustabilizowała się na poziomie nieco poniżej celu inflacyjnego RPP, tj. 2,4 proc. r/r" - dodano.

MF zaznacza, że drugi kwartał br. przyniósł z kolei wyraźny spadek rocznej dynamiki cen produkcji sprzedanej przemysłu: z 9,5 proc. r/r w marcu do 5,6 proc. w czerwcu.

"Zadecydowały o tym przede wszystkim efekty statystyczne, tj. wysoka baza odniesienia z roku poprzedniego. Podobnie jak w przypadku cen konsumpcyjnych, również ceny przemysłowe kształtują się w ostatnich miesiącach przede wszystkim pod wpływem światowych cen surowców" - napisano.(PAP)

jba/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansedługinflacja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)