Trwa ładowanie...
d3h7glz

Ceny warzyw i owoców niższe niż w 2010 r., jabłka i ziemniaki tańsze o 50 proc. - eksperci

23.11. Warszawa (PAP) - Ceny warzyw i owoców są obecnie niższe niż w analogicznym okresie zeszłego roku - wynika z analizy przeprowadzonej przez ekspertów Warszawskiego...
Share
d3h7glz

23.11. Warszawa (PAP) - Ceny warzyw i owoców są obecnie niższe niż w analogicznym okresie zeszłego roku - wynika z analizy przeprowadzonej przez ekspertów Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach. Jabłka oraz ziemniaki są tańsze niż w 2010 r. o 50 proc.

"Zbiory owoców z drzew są ponad 30 proc. wyższe niż w 2010 roku i wyniosą blisko 2,9 miliona ton. Duża produkcja ma odbicie w poziomie cen. Uśredniona cena odmian Sampion, Lobo, Cortland i Jonagold to 1,25 zł/kg czyli o 50 proc. taniej niż rok temu" - napisano w komentarzu do analizy.

"Pomimo że zbiory ziemniaków są w tym roku mniejsze niż w 2010, to ceny są o 50 proc. niższe. Niewykluczone, że konsumenci kupują mniej tych warzyw, że zmienia się model konsumpcji, zamiast ziemniaków chętniej jemy ryż i kasze" - dodano.

d3h7glz

Autorzy analizy oceniają, że ceny pozostałych warzyw są znacznie niższe niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

"Podobnie jak w minionych tygodniach ceny warzyw krajowych są znacznie niższe niż rok temu. Za kapustę białą odbiorcy płacą tylko 30 proc. tego co w 2010 r. (...) Cebula biała jest ponad połowę tańsza niż w ubiegłym roku (...) O 1/4 tańsze są selery i pory" - napisano.

"Gruszki odmiany Konferencja sprzedawane są w cenie hurtowej około 3 zł/kg z tendencją zniżkową. Konferencja jest o 1/4 tańsza, w porównaniu z minionym rokiem" - dodano. (PAP)

nik/ jtt/

d3h7glz

Podziel się opinią

Share
d3h7glz
d3h7glz